Kalender

Läänemaa XXII Valdade Suvemängud võitis Ridala vald

IMG_8152Tegelikult oli Ridala võistkonnas 54 sportlast. Pildile jäid need, kes veel lõpetamist ootasid. Foto Erkki Lass

Suvel 1994 alguse saanud Läänemaa Valdade Suvemängud toimusid sellel aastal juba XXII korda. Esimesed suvemängud toimusid Palivere lähedal, Kuliste aasal. Kõik spordialad viidi kahe päeva jooksul läbi kohapeal ja nõnda toimiti ka mitmel järgneval aastal. Nüüdseks on reglement natukene muutunud ja väga tihe võistlusprogramm jaotakse ikka ära kahte päeva. Kui esimene suvemängude päev on Haapsalus tervelt kergejõustiku päralt, siis teine kuulub traditsioonilistele pallimängudele ja ka mõnele muule huvitavale mõõduvõtmisele, ning läbiviiaks koos Spordiliit Läänelaga mõni Läänemaa omavalitsus. Sellel aastal toimusid Valdade Suvemängud Haapsalus ja Lihulas, ning osa said sellest suurest spordipeost kaheksa Läänemaa omavalitsust.

Kergejõustikus valitsesid kolm vaala.

Kergejõustiku programm oli väga tihe, sest erinevaid alasid ja erinevaid vanusegruppe oli palju. (Kergejõustiku tulemused kõrvallehel). Kergejõustikupäev saigi alguse traditsiooniliselt Pendelteatejooksuga. Osales seitse valda ja võitjaks krooniti Haapsalu – Kadri Kaljuvere, Maris Tsänkman, Laura Talve, Silvia Ladva, Maili Jaaska, Zan Vjazemski, Marko Ulla, Andres Proosväli, Raiko Tähhe, Erik-Tõnis Sirak. Järgnesid Ridala ja Noarootsi. Kui aga kõikidelt kergejõustikualadelt saadud punktid kokku löödi olid kolm paremat: Ridala, Haapsalu ja Nõva. Just need kergejõustikukantsid, kes aastaid Läänemaale selle ala tippe kasvatanud.

Lihulas oli tõeline spordipühapäev.

Teisel päeval kogunesid kõik osavõtjad-250 sportlast Lihulasse, et valdade suvemängudele tõeline nägu anda. Lihula kohalik spordiaktiiv oli Lihula Gümnaasiumi staadionile ülihästi ja kompaktselt rajanud selle võistluse tarbeks jalgpalliväljakud, võrkpalliväljakud, saapaviskesektori, kuulitõukesektori, köieveo toimumispaiga, tänavakorvpall toimus välis puuväljakul. Kõik oli käe-jala juures ja sportlastele mugav ja pealtvaatajatele, keda oli väga palju, hästi jälgitav. Võistluste teadustaja Paavo Veermäe mikrofon oli kogu aeg töös ja kõik toimunuga kursis. Lihulas oli tõeline spordipühapäev.

Pallimängudes domineeris Lihula vald.

Kolmele pallimängule-võrkpall, jalgpall, korvpall, olid autasuks alade võitjakarikad. Neist kahe -jalgpalli ja korvpalli üldvõidud läksid Lihula vallale. Naiste jalgpallis, kus osalejaid oli kuus võistkonda, võitis ülekaalukalt Lihula – Maarja Jalakas, Karin Mänd, Karis Üksvärav, Regle Kurnim, Geithi Rammul, Reelika Vaher, Marina Mager, Meeli Laos. Teine oli Martna ja kolmas Lääne-Nigula. Meeste jalgpalli võitis kuue võistkonna hulgas samuti Lihula – Randel Plaas, Madis Sibul, Mairo Kanter, Argo Mõtt, Reilo Mark, Janar Smõtskov, Otomar Kuusemaa, Kaarel Pikkmets. Esikolmikusse jõudsid veel Ridala ja Kullamaa. Seega jalgpalli võitjakarikas Lihulale. Jalgpalli kohta veel seda, et kohtunikena tegutsesid UEFA litsentsiga kohtunikud Eesti jalgpalli Liidust. Ka tänavakorvpallis oli Lihula teistest parem, naiskondi, kus osalejaid oli neli valda, võitis Lihula- Katrin Lehtpuu, Elo Elissaar, Kristi Märk, Maris Kanter. Teiseks tuli Haapsalu, kolmas oli Ridala. Meestest võitis viimaste aastate Läänemaa korvpallivalitseja Nõva-Raiko, Argo, Reno Orumaa ja Ove-Kristjan Kallas. Järgnesid Lääne-Nigula ja Lihula. Mehi võistles viis võistkonda.
Võrkpallis olid võitjakarika väärilised Ridala võrkpallurid. Naiskond tuligi võitjaks. Esikoha võitsid Ly Märss, Aive Aljaste, Marit Lempe, Eveli Maripuu, Kaidi Talts, Maret Valk, Ivika Raudsepp, Kaire Kuura. Järgnesid Haapsalu ja Lääne-Nigula. Naiskonnad olid esindatud kõigist kaheksast omavalitsusest. Meeste võrkpallis tuli taas võitjaks Kullamaa: Madis, Keit ja Keiro Jõgisalu, ning Maanus, Marten ja Edgar Jõevee. Võitjatele järgnesid Ridala ja Lääne-Nigula. kokku osales meeskondi kuus.

Maaspordi traditsioonilised alad.

IMG_8072

Läänemaa tugevamad mehed – köieveo võitis Lihula. Foto Erkki Lass

Mis maaspordivõistlus on ilma köieveota. Loomulikult annab just see iidne spordiala, mis ka olümpiamängude kavas olnud, sellistele võistlustele õige sära. Lihulas tulid rammu katsuma viie valla tugevad mehed. Võitjad olid oma vastastest veidi kaalukamad, kuid ka taktikaliselt osavamad. Lihula võitis- Janar Sõber, Aivar Timm, Arvi Alesmaa, Tanel Laos, Andres Kasela, Enar Pank. Medalile tõmbasid end veel Nõva ja Martna.
Saapaviskes võidutses Martna – Oliver Tammemägi, Teet Torim, Anu Rankla, Ursula Umda. Võitjatele järgnesid Kullamaa, Lääne-Nigula. Loomulikult viskasid saabast kõikide valdade esindused.
Kuulijännis, kus raudmuna tuleb viiel erineval moel edasi visata tulid võitjaks Ridala – Fred Vali ja Kristel Kivi. neile järgnesid Kullamaa ja Lihula. Ning taas osalesid kõik omavalitsused.
Orienteerumine mööda Lihulat olid huvitav, ning ala sobis hästi suvemängude programmis. Võistkondlikult võitis seitsme võistkonna hulgast Lääne-Nigula, Lihula ja Ridala ees. Individuaalselt olid erinevate vanuserühmade paremad N1-Kadri Raadla, N2- Pille Kaisel, M1- Raiko Söötmaa, M2- Tarvi Viik.
Kui omavalitus võistleb peavad võistlema ka omavalitsusjuhid. Juhtkonnavõistluses saavutas esikoha Kullama- Aare Lauren ja Einar Pärnpuu. Kõik kaheksa valla juhid olid esindatud ja esikolmikusse said veel Noarootsi,ning Nõva.

Ridala ülinapp võit Lihula ees.

Üldtabel koostati reglemendi järgi, kus arvesse läks kergejõustikukoht ja kuus paremat tulemust teistelt aldelt. Võrdsete punktide korral luges parem seis kergejõustikus.
Läänemaa valdade XXII Suvemängud võitis 68 punktiga Ridala vald, Lihula kogus teisena 67 ja väikene Nõva kolmandana 62 punkti. Üks punkt seega vahe esipaari vahel. Juhtkolmikule järgnesid Kullamaa 59, Haapsalu 56, Lääne-Nigula 56, Martna 51, Noarootsi 46.
Suur spordipidu sai selleks aastaks otsa.
Läänela tegevjuht Ülle Lass jäi spordifestivaliga rahule:”Korraldus sujus. Üldiselt jäi kõikidele positiivne mulje. Igal aastal kes läbi viivad saavad ise võtta juurde alasid, mis just sellele omavalitsusele sobivad. “
Kus toimuvad XXIII Suvemängud. “No kas sõidame kaheks päevaks Vormsi, või teeb Hanila. Soovime ikka neile pakkuda, kes veidi kõrvale jäävad. Et ikka kõik omavalitsused välja saaksid tulla.”
Oli tore spordipidu, Usun, et Läänemaa aasta Spordisündmus.
Ülle Lass:”Suur tänu kõigile toetajatele ja kohtunikele, ning osavõtjatele”.

Läänemaa XXI Suvemängud said toimuma tänu toetajatele: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Läänemaa Omavaalitsuste Liit, omavalitsused ja Eestimaa Spordiliit Jõud.

Jaanus Getreu

PS: Lisatud protokollid on veel lõplikus kontrollis. Uudisele hakatakse lisama ka alade täpsemaid kokkuvõtteid.
Pildid kahest võistluspäevast on üleval http://www.laanesport.ee/pildialbumid/