Kalender

Nädalavahetusel toimusid Eesti maanteekäimise meistrivõistlused

19. septembril toimusid Paralepas Eesti meistrivõistlused naiste 20 ja meeste 50 km kiirkäimises. Võistlus oli antud seekordki Läänemaa Kergejõustikuklubi korraldada. Klubi otsustas teha sellest väikese meeldejääva sündmuse, sest möödunud on 15 aastat esimese Eesti meistri väljaselgitamisest naiste 20 km kiirkäimises. Varem oli pikemaks maaks naistele olnud 10 km, kuid vastavalt 1999. a IAAFi otsusele pikendati naiste distants 20-le km-le. I Eesti meister selgitati 2000. a sügisel just Paralepas Läänemaa Kergejõustikuklubi initsiatiivil. Meistriks tuli Kaity-Marin Tiitmaa ajaga 2:00.51.

Seekordne kavandatud sündmuste jada nägi eelnevalt 1000 meetri võistlust algajatele Haapsalu staadionil, kust paremad pääseksid koos Eesti meistrivõistlustega korraldatavale noortevõistlusele. Veel otsustati korraldada klubi lahtine võistlus 20 km käimises, kuhu otsustati kutsuda Baltimaade paremaid. Kutsele reageerisid mõlemad Balti riigid, lisaks osales ka 1 poolatar.

START-1

19. septembri võistlustel ületati 2 Läänemaa B klassi noorterekordit. Mõlemad B klassi 5-s km-s ja püstitajateks olid JK Tempo noored. Anastasia Skatško sai ajaks 28.10 ületades Annika Sillati 13 aasta vanuse rekordi täpselt 30 sekundiga. Ruslan Sergatšov parandas enda nimel olnud möödunud aastast rekordit 55 sekundit saades ajaks 24.11. Tulemus on ka 9 sekundit parem Eesti B klassi tipptulemusest, mis kuulub aastast 1978 Meelis Mäeotsa nimele.

Teistest parematest noortest tasub esile tuua just head tehnilist esitust näidanuid noorte 5 km II koha võitjaid Kristiina Kösterit (32.02) ja Ainar Sten Junkerit (33.30). Mõlemad kuuluvad Läänemaa Kergejõustikuklubisse.

3 km algajatele võitsid Laura Vassiljeva ja Sergei Bonartsev Nikolai koolist.

Meeste 50 km võitja Margus Luigele oli see sportlaskarjääri jooksul juba 25s Eesti meistritiitel. Tema aeg oli 4:36.21. Ühtlasi oli ta parim ka klubi lahtistel 20 km käimise võistlustel. 20 km aeg oli tema 50 km käimise vaheaeg.

Eesti meistriks naiste 20 km distantsil krooniti kohtla-järvelane Anna Kukankova ajaga 1:58.03 parandades isiklikku rekordit viie minutiga.

Klubi 20 km võistlus naistele oli väga pingeline. 3 paremat olid erinevatest riikidest. Võitis suurtel rahvusvahelistel võistlustel korduvalt võidurõõmu maitsnud lätlanna Agnese Pastare ajaga 1:37.57. 2. oli leedulanna Inga Mastianica ja 3. poolatar Monika Nawrocka.

Pastare oligi võistluse nimekam osaleja, kes saavutas 2012. a Londoni Olümpiamängudel 20 km kiirkäimises 24. koha 61 võistleja konkurentsis. Tema isiklik rekord 20s on nii kõva kui 1:29.55.

Välisvõistlejad ja nende treenerid ei pidanud paljuks kiita ka meie head võistluse korraldust ning soovi uuesti Paralepa võistlustel osaleda. Kuid tulevikus võib takistuseks saada Paralepa käimisraja 40 aasta vanune ja amortiseerunud rajakate ning ühe pöörde mittevastus nõuetele.

Kui rada on saanud uue kuue plaaniks klubi kindlasti 2017. a Eesti manteekäimise meistrivõistluse korraldamise õigust endale saada, sest siis möödub 20 aastat Paralepa raja kasutusele võtmisest käimise võistluse korraldamise kohana.

Endel Susi.