Kalender

Suur orienteerumise ja matkamise päev pakkus põnevust ja looduse ilu

Selge: kell 16 oli alanud suur orienteerumise ja matkamise päev.

Õhtupooliku esimene ettevõtmine oli  orienteerumise ABC koolitus.  Teadmiste omandamine orienteerumise valdkonnas oli üks osa suurest projektist „Spordisõbra ABC“.  Kuulama oli tulnud ligi 35 inimest!


Koolitaja, legendaarse orienteerumisõpetaja Arne Kivistiku abiga õpiti selgeks orienteerumistehnika ja liikumistee valimine (Fotod Ülle Lass)

Nüüd teavad osalejad, et mingi teekonna alustamisel peab vastu võtma neli otsust: kus ma olen, kuhu tahan minna, kustkaudu lähen ja kuidas lähen.  Selleks omandati Palivere orienteerumise õpperajal orienteerumistehnika elemente, räägiti orienteerumisvahenditest ning tehti selgeks, mis on orienteerumisrada.

Koolitusel osalenutega oli väga rahul ka koolitaja: „Need, kes tuuakse nö sunniga koolitusel, neid ei huvita … tänased aga kuulasid väga huviga. Nad ju ise tahtsid tulla!“

Peale  supipausi sättisid umbes 60 inimest ennast  võistkondlikule seiklusrajale.  Seiklusrada koosnes kaheksast  kontrollpunktist, kus tuli täita erinevaid ülesandeid õhupüssi laskmisest  kuni taimede tundmiseni välja.  Osalejate arvates andis ülesannete täitmine orienteerumisele vürtsi ja süstis nii mõnessegi motivatsiooni alaga edasi tegeleda.  Paljud olid üllatunud, et orienteerumine võib nii põnev olla. Selgus tõesti, et orienteerumine spordina on elamuslik, tervislik, seltskondlik, rakenduslik ja suhteliselt odav…

Rada läbiti elektroonilise ajavõtuga. Selle tee julges ette võtta 8 võistkonda.


Näoilmete põhjal võiks kõlada nii: mis sest et me ei saanud auhinnalist kohta. Puhas osalemisrõõm!
HKHK lustlik võistkond (foto Ülle Lass)

Seiklusraja läbis kõige kiiremini võistkond KELLUKE (Kadri Lukk, Rasmus Romeo Truuver, Martina Muld, Karolin Kängsepp, Karel Kängsepp) ajaga 41.11.


Teise koha saanud võistkond Pikajala viitsis ka poseerida (foto Ülle Lass).

Väikese vahega kaotas võistkond PIKAJALA (Kadri Kaljuvere, Heidi Kivirand, Peeter Särg, Bruno Piper). Nende aeg oli 41.58. Kolmanda koha ajaga 45.30 sai võistkond KUUSK (Simona Seppi, Piret Soonmann, Kenny-Robin Mastakov, Kadi Lehtpuu). 


Seiklusrajalt tulijad hakkasid vähehaaval lõpetama kui teele asus kahekümnene seltskond loodusenautlejaid (foto Ülle Lass).
 
Giid Hille Viigipuu oli ette valmistanud huvitava matkaraja, millest eriti vaimustus kõigile tuntud fotograaf Arvo Tarmula. „Milline loodus, milline rada… tõenäoliselt ei oska ma enam kunagi ise selle suure kivi juurde üksi minna!“.  Arvo Tarmula tegi ettepaneku teha huvilistele spetsiaalsed lühikesed matkarajad kaartidena ja looduse tutvustustega erinevatel aastaaegadel, et inimesed saaksid ka üksi metsas osa kõigest, mida siin leida on…. seda siis nii sügisel, talvel, kevadel kui suvel….   Loodusmatkajate ülesanne oli muuhulgas ka loodust pildile saada. Fotodest tehakse sügisene rändnäitus Paliveres ja Taeblas. Parimad auhinnalised fotod valitakse välja hiljemalt 15. septembriks.


Loodusmatkajad olid ka tunnistajaks Palivere orienteerumise püsiraja avamisel (foto Ülle Lass).

 

Taebla vallavanem Ülle Erman soovis orienteerumise eestvedajatele jaksu ja lõikas läbi lindi. Peatselt on võimalus kõikidel huvilistel ise püsirada proovida. 

Kõige juba kirjutatu taustal toimus ka orienteerumiskolmapäevak ning lapsed said proovida nöörirada.
 

Suure orienteerumise ja matkamise päeva korraldasid SA Põhja-Läänemaa Turismi- ja Spordiobjektide Halduskeskus ning Läänemaa Orienteerumisklubi Okas.

Orienteerumise koolitust rahastasid Hasartmängumaksu Nõukogu, Kultuurkapital ja Taebla vald. Võistkondlikku seiklusmatka ja loodusmatka toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ja Taebla vald.

Meenutas

Ülle Lass
juhatuse liige
SA Põhja-Läänemaa Turismi- ja Spordiobjektide Halduskeskus