Kalender

Pronksmedalid Eesti meistrivõistlustel rattaorienteerumises

Mõõdunud nädalavahetusel 15—16. Juuli 2017 toimusid Jõulumäe  Tervisespordikeskuse ja Raeküla ümbruse luitemaastikul Eesti meistrivõistlused rattaorienteerumise lühi- ja tavarajal, kus osalesid OK Okas rattaorienteerujad Märt Järvik ja Mati Kallemets. Avatud tiitlivõistlustel oli konkurentsi tihendamas võistlejaid kuuest riigist sh Eesti, Venemaa, Leedu, Läti, Itaalia ja Soome parimad. Kuna eelmisel 2016. aasta rattaorienteerumise EMV-l Elvas lõppesid allakirjutanule medalita, siis erilisi medalivõimalusi ei lootnud, sest käesoleva aasta rattaorienteeumise Tallinna meistrivõistlusel Maardu-Jõelähtme üliraskel rajal M55 klassis tulemuseks viies koht, kuigi enne kolme viimast KP-d hõbemedali kohal.

Seekord Jõulumäel osalesid enamik M60 klassi rattaorienteerumise Eesti parimad ja paar rattaorienteerujat Soome orienteerumisklubidest ning ei julgenud medalit loota, mis tegi võistlemise pingevabaks. Eelmise päeva kerge treening Palivere Marimetsa Kapp rattarajal näitas head rattasõiduvormi, aga rattaorienteerumises hea sõiduvorm on üks oluline komponent ning lisandub hea tähelepanuvõime lugeda detailirikast orienteerumiskaarti ja teha õigeid teevalikud. Jõulumäe maastiku eripära on vahelduva reljeefiga parkmetsas palju teeradu ning kohati on keeruline arusaada kuidas teerajad kulgevad ja seda eriti discgolfi pargi piirkonnas, mille metsaalune on mängijate poolt mustaks tallatud. Lisaks veel liivased ja pehmed metsasihid ja -teerajad Jõulumäe luitemaastikul eeldas head rattasõidutehnikat, mida eelnevatel rattamaratoni võistlustel omandatud. Seega lühiraja 7,0 km ja 18 KP-d viimane kolmandik tuli kasutada asimuutorienteerumist otse KP suunas ilma teeradu lugemata ja võimaldas rajal liikumise kiirust oluliselt suurendada ja tasuks EMV lühiraja pronksmedal. Märt Järvik lõpetas lühiraja võistluse kaheksanda kohaga, olles veel enne kuuendat KP-d vaheaegade põhjal kolmandal kohal. Õhtuseks BikeEst spindivõistluseks ei suutnud taastuda ja paar mõneminutilist teevalikuviga kukutasid lõpuprotokollis alles kuuendaks.

Pühapäevane Eesti MV M60 klassi tavarajal 11 km ja 15 KP-d toimus Reiu jõeäärsel Raeküla kaardil. Võistlusmaastiku eelinfo põhjal võis oodata kiiret rattasõitu ja selget teedevõrku ning kerget reljeefi, mis omakorda eeldas täpset kaardilugemist ja õigeid teevalikuid. Esimesed KP-d peale starti rahulikus tempos, et kaardipilt klaariks ja rattasõidu ning kaardilugemise rütm kätte saada. Juba teises KP-s oli kolm minutit varem starinud võistluskaaslane Riho Männi kinnipüütud ja edasi meie teevalikud erinesid kuid järgnevates KP-des uuesti koos, kord Riho mõni sekund varem, kord ise mõni sekund varem ja nii mitu KP vahet kuni meid püüti kinni kolm minutit hiljem startinud kohaliku OK West võistleja Sulev Tuude poolt. Vahepeal kadus Riho kuhugi oma rajale ja teekond jätkus Suleviga kordamõõda vedamisel hoides head tempot kuni peale 14 KP-d tundus olevat piisavalt jõuvarusid ja kiirendasin tempot veelgi ning tasuks pronksmedal. Hilisem KP splittide analüüs näitas, et pronksmedali tõi tempo tõus peale 11 KP-d ja õiged teevalikud ning hõbemedal jäi 35 sek kaugusele.


Lühiraja pronksmedal Mati Kallemets. Foto erakogust.

Tulemused OK West veebilehelt: http://www.okwest.ee/modules/Content/tulemused/MTBO/2017/index.htm

Ülevaate koostas:
Mati Kallemets
OK Okas