Kalender

Meenutus: 14. Tallinna suusamaraton päikselises talveilmas.

Laupäeval 26. veebruaril toimuseid Paliveres Läänemaa meistrivõistlused suusatamises hästi ettevalmistatud suusaradadel, kus jagati medalid maakonna parimetele ja osales 43 suusatajat. Tulemused. 

Pühapäeval 27. veebruaril Kõrvemaal toimunud Estolopeti sarja eelviimasel XIV Tallinna Maratonil osales pikal rajal 710 võistlejat, neist 22 suusatjat olid Läänemaalt. Poole lühemal rajal osales 271 võistlejat, neist 2 läänlast.
Kui eelnevatel Estolopeti sarja etappidel on suusatajaid kimbutanud tormituuled ja krõbe pakane, siis seekordsel suusamaratonil olid ideaalsed ilmaolud (tuulevaikne, vaid –4 kraadi külma ja kevadiselt soe päike).

Kõrvemaa vaheldusrikas loodus on võimaldanud rajameistril ettevalmistada suurepärase maratoniraja, mis nõuab kurvilistel rajalõikudel head suusavalitsemisoskust, mägisemad rajalõigud vahelduvad laugematega. Enne starti püüdsin seekord rohkem sooja teha, et maratoni alguses suudaks grupi tempos püsida ja samas esimestel suurematel tõusudel kohe end ära ei küpsetaks. Kohe stardist pandi  kõva tempo peale ja nii mõnedki tuhisesid hooga mõõda, kuid samas oli hea tunda suuskade head minekut, sest suutsin grupi tempos püsida. Peagi olime Aegviidu poolsetel mägedel ja tuhisesime hooga alla kuid peale üht hoogsat vaskkurvi takerdus suusaots lumevalli ja olingi ninuli lumes ise mõeldes – “nii lihtsal lõigul kõhuli maas”. Samas keegi otsa ei sõitnud Kuna rada oli piisavalt lai, siis kümmekond suusatajat sai mõõda. Samas kähku jalul ja järgnenud pikk tõus võimaldas mõõdunud grupile tuulde võtta ning samaaegselt kirudes oma lohakust lihtsal rajalõigul.
Peagi paistis esimese TP märk, millest sain joogitopsi hoopealt, mitte nagu Tartu Maratonil TP-s joogilaua ääres trügides ja väärtuslikku sõiduaega kaotades. Kohe pilk rajale, kus on meie grupi tuttavad numbrid, kellega koos sai TP-sse tuldud ja viimane neist kadus kurvi taha. Ilmselt olin liiga pikalt joogitopsi kummutanud ja teised olid nobedamad.
Õnneks oli peale kurvi tasane rajalõik, mis võimaldas kasutada uisutehnika pikka libiseva sammu tempovarianti ja peagi oli grupp kinnipüütud. Mõni hetk sai grupi sabas rahulikumas tempos liigutud kui vasakult paar kiiremat mõõdusid ja kasutasin kohe võimalust ning võtsin neile sappa. Jällegi võimaldasid laugemad rajalõigud kasutada tempovarianti ja suutsin grupi tempos püsida, et Venemäe pikkadeks tõusudeks värskust koguda. Venemäe tõusudest saingi ilma erilist raskust kogemata üles ning kohe järgnenud TP-s silmain nr 57 Kaarel Tossi kuna olin ametis geeli manustamisega, siis järeldusi ei teinud. Sain TP-st lahkuva grupi sappa ja tempo püsis kõrge, sama tabasin end mõttelt, et enne 3 km enne ringi lõppu tulevad kääri ronimise tõusud, mis on varem alati “läbiküpsetanud”, et võtaks rahulikumalt, sest terve ring 21 km veel ees. Tänu manustatud geelile tundsin enne kääritõuse värskust lisanduvat ja läbisin tõusud uisusammu tõusuvariandis üllatavalt kergelt. Finišis asuvas TP-s sain joogi kiirelt ja oli uuesti grupis sees ning tempo oli talutav. Võrreldes eelmise ringiga oli rada tuhandete suusatajate poolt pulbriks jahvatatud ja tuli otsida rajaäärtes kõvemaid servi, et hoida tempot ja kahanevaid jõuvarusid. Nii mõõdusime mitmetest suusatjatest, kellel pehme rada teisel ringil ülejõu käivaks osutus. Korraga silmasin eespool liikumas nr 305 :Agu Lehemaad ja lootsin, et tuleb meie pundiga kaasa ja kui mõni aeg hiljem ühel seljandikul  tagasi vaatasin, siis Agut enam ei näinud.
Eriti pehmeks oli rada sõidetud järsematel nõlvadel ja tuli tugeva hooga nõlvale minna, et kiiresti üles saada. Raskeks läksid Venemäe tõusud, et finiš oli lähedal, siis tuli võtta viimast. Peale viimast TP-d mõõdus hoogsalt nr 128 Avo Kirsipuu, kes hiljem finišis tunnistas, et pidi mõõda sõitma kuna minu tempo oli langenud ja oli parem 48 sek. Finišieelsed tõusud tulid päris raskelt, aga järgnenud pikal langusel taastusin kiirelt ja finiš tuli lennates.

14. Tallinna Maratoni tulemused


Foto Tarmo Haud. Start.

Meenutas
Mati Kallemets
Suusaklubi Sula