Kalender

Läänemaa lasteaedade õuekuu

Kutsusime maikuus Läänemaa lasteaedu liituma õuekuu projektiga, mille raames saavad lasteaiad endale preemiaks matkavarustusega täidetud seljakotid. Lasteaedadel ei olnud tarvis muud teha, kui anda teada enda õueplaanidest, et saaksime need Läänela kalendrisse kirja panna. Lisaks oli palve ka enda seiklustest pilte ja kokkuvõtteid jagada, et saaksime neid kajastada.

Õuekuu projektist võttis osa 9 lasteaeda – Ridala, Haapsalu Vanalinna Lasteaiad Tõrukese maja, Pääsupesa, Tarekese, Risti, Linnamäe, Taebla ja Martna lasteaed ning Haapsalu Montessori Keskus.

Ridala lasteaiast osalesid nii kõige pisemad kui ka kõige suuremad lapsed. Pisikesed Pihlamarjad käisid ühel päeval Mäemõisa pargis õppematkal, et tutvuda erinevat värvi lilledega. Teisel päeval otsiti putukaid ja uuriti neid luubiga – leiti sääski, sipelgaid ja valgeid liblikaid. Ridala lasteaia Vahtraninade rühmal oli aga hoopis õuesõppenädal, kus tegeleti matemaatikaga looduses, mängiti liikumismänge, tehti kunsti, tantsiti rahvatantsu ning matkati lasteaia ümbruses. Lisaks said lapsed proovida lisaks jalgratta sõidule ka rula ja tasakaaluliikurit.

Ridala lasteaia Vahtraninade rühm

Haapsalu Vanalinna Lasteaedade Tõrukese maja Mesimummude rühm käis lausa kahel üsna pikal retkel, üheks oli seiklus linnas ja teiseks matk Kullamaal. Linna seiklusel oli plaanis külastada hambaarsti kabinetti, kuid teel oli mitmeid põnevaid objekte ja tegevusi ning teekond muutus seetõttu pikemaks. Lisaks hambaarsti kabinetile külastati turgu, kalapoodi, Mini Rimi, raudteejaama perrooni ja muuli. Lapsed said ülevaate, mida on võimalik turult osta ja kuidas valmistatakse suitsukala. Poest osteti kõrrejooki, mida hiljem perroonil joodi. Tagasitee lasteaeda viis läbi tuulise muuli, kus lapsed proovisid tuulest võitu saada. Kullamaa matkale starditi hommikul kell 9 ning esimene peatus oli Kullamaa lasteaias, kus tehti sealsete lastega ühine piknik ja mängimine. Päeva jooksul külastati Kullamaa kirikut ja sealset aeda, tehti ka tutvust oreliga. Läbi käidi kalmistult, rohumäelt ning matkati läbi metsa järve äärde. Teekonnal korjati oksi, et teha lõket, kuid suure tuleohu tõttu sellest mõttest loobuti. Väga põnevaks osutusid veemängud, kus vaadeldi konnakulleseid ja püütuid kalu. Ka lõunasöök söödi järve ääres ja sealt edasi külastati õpetaja sünnikodu, kus sai traktori sees istuda, batuudil hüpata ja erinevaid loomanahkasid vaadata. Loonulikult ei puudunud ka sellelt matkalt poest jäätise ost.

Haapsalu Vanalinna Lasteaedade Tõrukese maja Mesimummude rühm linnas seiklemas

Martna Hiirepesa lasteaia Hiiretupsude rühm käis „Vesi“ rännakul, mille raames seigeldi kodualevis ja külastati kolme erinevat veekogu. Esimene tiik asus ühe lapse koduõues, teine oli Martna keskuses olev “Baumaka” tiik ning kolmas paik Rannajõe jõgi. Lapsed viskasid igasse veekogusse eelnevalt maalitud “kalliskive” ning samal ajal lugedes “loitsu”: Jää puhtaks, veeke väike, sind aitab särav päike! Lisaks otsiti vastuseid vee teemalistele mõistatustele, arutleti veekogude tähtsusest ning erinevate loomade liikumist matkides mängiti loomade veejoomis mängu.

Risti lasteaia Tähetäpside rühm käis metsamatkal, pildistas tahvlitega loodust ning vaatles digimikroskoobiga tiigielanikke ja muid putukaid. Kallide rühm kasutas looduslikke vahendeid matemaatiliste oskuste arendamiseks – käbid, kivid, loendamine, suuruste/värvide võrdlemine. Putukate nädala raames otsiti loodusest putukaid ja vaadeldi neid. Lisaks tehti õues kuntsitegevusi, kasutades taaskasutatavaid ja looduslikke materjale. Mõlemad rühmad mängisid ka loodusbingot.

Linnamäe terviserajal mängisid loodusbingot nii Linnamäe lasteaia rühmad (Lepatriinud, Mesimummid, Ritsikad, Liblikad), kui ka Taebla lasteaia rühmad (Pirnike, Mesimumm). Lisaks toimus traditsiooniline sportlik hommik Palivere Kuliste aasal, kus osalesid kõik Palivere, Martna ja Linnamäe lasteaia rühmad.

Pääsupesa lasteaed korraldas lastele lõbusa orienteerumise lasteaia hoovil, kus otsiti pusletükke ja taldrikuil olevaid tähti. Nooremad lapsed panid mänguplatsil ühiselt leitud tükkidest pusle kokku ning koolieelikud tähtedest sõnad kokku. Eriti palju rõõmu ja lusti pakkus ühel päeval lasteaia hoovile organiseeritud batuut – lapsed said harjutada justkui “mägironimist” ja siis lõbusalt alla lasta. Maikuust ei puudunud ka spordipäev staadionil, kus lapsed tegid kolme erinevat ala – kaugushüpe, pallivise ning erineva pikkusega jooksud. Väga huvitav ja õpetlik oli ka vigursõit jooksu-, tõuke – ja jalgrattaga, kus lisaks vigursõidule said lapsed ka veidi liiklusõpetust. 

Tarekese lasteaia lapsed alustasid maikuud spordipäevaga staadionil, kus olid aladeks kombineeritud teatejooks, pallivise, kaugushüpe ja staadioni jooks. Oravate rühmal toimus ka rattapäev, kus lapsed said harjutada parema käe reeglit ja vigursõitu. Lisaks osalesid Rebaste, Jänkude ja Siilikeste rühmad LHV virtuaalsel Maijooksul. Jooks toimus Krahviaias, kus 5-7 aastased läbisid u 400m ja 3-5 aastased u 300m distantsi.

Tarekese lasteaia spordipäev staadionil

Haapsalu Montessori Keskuse rühmad tegutsesid samuti palju õues. Maikuu esimene nädal möödus kevadtöid tehes. 1,5-3a lapsed kasvatasid rühmaruumis ette suhkruherne ja päevalille taimi. Sooja ilmaga viidi need õues, istutati ümber ja kasteti. Köögiviljade nimetuste õppimine käib päris viljadega – pikalt rühmas õppevahendina tööd teinud kartul ajas idud välja, siis lõigati see kolmeks ja pandi tükid pottidesse kasvama. Lisaks saavad Montessori keskuses lapsed õues arendada enda käelist täpsust näiteks haamriga naelte pakku löömisel.

Haapsalu Montessori Keskuse kevadtööde nädal

Läänela tiimil on suur rõõm, et Läänemaa lasteaedade õpetajad teevad lastega õues nii palju seiklusrohkeid, huvitavaid ning arendavaid tegevusi. Kõik projektis osalenud lasteaiad saavad endale juuni algul matkavarustusega täidetud seljakotid, mida juba järgnevatel seiklustel ja matkadel kasutada. 

Läänemaa lasteaedade õuekuu projekt sai teoks tänu liikumisharrastuse kompetentsikeskuse projektikonkursile.