Kalender

Lääne Maakonna Spordiliit Läänela 2023. aasta tegevuste sisukokkuvõte

Lääne Maakonna Spordiliit Läänela taasloodi 1990. aasta märtsikuus. Seisuga 31.12.2023 oli spordiliit katusorganisatsiooniks 28-le spordiorganisatsioonile.
Üheks spordiliidu ülesandeks on kõigi maakonnas tegutsevate klubide kaasamine liidu tegevusse ning aidata kaasa spordiklubide moodustamisele omavalitsustes. Spordiliidu juhatus on 5-liikmeline ja seda juhib Urmas Koppe. Spordiliit on Eesti Olümpiakomitee, Eestimaa Spordiliidu “Jõud” ja Eesti Spordiveteranide Liidu liige.

Liidu asukohaks on Haapsalu linn, Lihula mnt 10 ja tegevus piirkonnaks Läänemaa. Liit on kinnitatud Tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja.

Liidus on 1 põhikohaga töötaja ning töötasu 2023. aasta palgafond oli kokku 24 084 eurot. Juhatuse liikmetele töötasu ei maksta.

SL Läänela üldkogu koosolek toimus 14. juunil 2023.a.
2023. aastal toimus 22 juhatuse koosolekut, millest 18 olid elektroonilised ja e-kirjalised. Suure arvu koosolekuid tingis Kultuuriministeeriumi poolt 22. juunil tulnud kiri, nr 8-3/962-1 kus teatati 2024. aastal toimutavast muudatustest rahastamismudelis. Koosolekute tulemusena saame väita, et lõplik otsus koolisporti ja noorte liikumisharrastust ise koordineerida tekkis novembri lõpuks.

Võib öelda, et meie spordisündmuste korraldajatel ja sportlastel läks väga hästi. Mitmel spordialal oldi Eesti meistrivõistlustel esirinnas. Meil on oma Euroopa meister. Kergejõustikuaasta Läänemaa ilusaim tulemus tuli hooaja lõpuks Itaaliast Euroopa veteranide kergejõustiku meistrivõistlustelt. Suurepärase etteaste tegi M55 vanuseklassis Marko Ulla, kes võitis tiitli kõrgushüppes. Vehkleja Nelli Differt võitis EMilt pronksmedali ja on endiselt Eesti edetabeli liider.

Meie populaarsemate sündmuste nimekirja võib kanda taas kõik maakonna discgolfisarjad. Spordiliidu korraldatud Läänemaa seiklusorienteerumisel oli 494 osalemiskorda. Liikumisaasta tõi kalendrisse koostöös KOVidega uue sarja – Läänemaa liikumisretked, mille 9 etapi jooksul kogunes 330 osaluskorda. Läänela eelarvest läbi käinud 47 sündmusel oli kokku 4495 osaluskorda.

Alustasime koolinoorte liikumisprojektidega. Veebruaris sai 3 kooli võimaluse matka korraldada. Märtsis korraldasime aktiivsete liikumisvahetundide mängujuhtide koolituse – osales 5 kooli. Aprillis oli võimalus kuuele Haapsalu Kolledži üliõpilasele pakkuda 1. kursuse praktikakohta. Praktikal viidi läbi 2 uuringut, korraldati jõusaali välitunnid Palivere põhikooli õpilastele ning Haapsalu põhikooli kuus klassi sai osa aktiivsetest liikumisampsudest koolitunnis. Rullibuss külastas kuute kooli, mille raames said algõpetust 89 koolilast.

Läänela tähistas 95. juubelit. Sel puhul andsime välja raamatu „Läänemaa kergejõustiku ajalugu 1920-2023“.

Liikumisseminaril „Läänemaa ELUMEETER“ suunasime teemad noorte liikumisharrastusele.

Läänemaa sportimistingimused arenesid aasta jooksul enim Palivere liikumisradadel. Valmisid tuubinõlv, minigolfi väljak ja madalseiklusrada ning alustati teenindushoone ehitust.

2023. aasta sportlikuma pere tiitli pälvis perekond Varblane Vormsilt. Aasta spordisündmuseks kuulutati Tiina ja Raido Kängsepa poolt läbiviidud Läänemaa discgolfi sari. Aasta tegija tiitliga tunnustati Lauri Tannerit, kelle juhtimisel korraldati Lääne-Nigula osavaldade II suvemängud. Aasta noortetreeneriks nimetati vehklemistreener Brit Ojamu.

Andres Ammase fond annab igal aastal välja spordistipendiumi andekale noorsportlasele ja tema treenerile. 2023. aasta tulemuste eest said tunnustuse Kevin ja Robin Uspenski ning nende treenerist isa Aap Uspenski.

Läänemaal on 53 spordiorganisatsiooni, 5 spordikooli, 104 spordiobjekti.

Igapäevaselt toimub infovahetus ja koostöö kõigi Läänemaa spordiklubide vahel ning töötab spordiinfoportaal www.laaneport.ee. Infolistis tulevad iganädalased infokirjad olulisema teabega. Uudiseid ja reklaame kajastatakse ka Facebookis https://www.facebook.com/laanesport . Lisaks näeb pilte ja videoid Spordiliidu Instagramist https://www.instagram.com/laanesport/
Teavet saadetakse spordiklubide listi, kehalise kasvatuse õpetajate listi, koolide listi ja omavalitsuste listi. Kajastusi ka paberlehes Lääne Elu ning selle online väljaandes. Kajastused laanlane.ee veebilehel ja www.laanemaa.ee lehel.
Olulist maakondlikku sporditeavet edastatakse ka Facebookis Haapsalu ja Läänemaa lehel. 
Spordiüritused 2023. aastast sisestatakse Sportose keskkonna kaudu. Seda saavad teha korraldajad ise või edastatakse info spordiliitu.

Spordiliit on kaasatud aktiivselt aruteludesse Palivere liikumisradade arendamisse.

Võistluste protokollid on üleval Läänemaa Spordiliidu kodulehel www.laanesport.ee, spordialade all.

Vaatamata aasta teises pooles lahvatanud erimeelsustele maakonna siseselt seoses rahastusmudeli muudatustega, võime spordiaasta 2023 kokkuvõtteks öelda, et see oli ettearvamatute sündmuste ja põnevate saavutuste ja läbielamiste aasta.

Lühikokkuvõtte koostas
Ülle Lass
Tegevjuht