Kalender

Jaanika Paalmäe on tänavune Eesti rullsuusasarja võitja

Tartu ehitusettevõte EVIKO korraldas juba neljandat aastat järjest üle Eestilise rullsuusatamise sarja võistluse. Tänavune sari koosnes viiest etapist: 17. juuni Lange motokeskuses Tartumaal; 15. juuli Valgehobusemäel; 29. juuli Jõulumäel; 25. august Võrus; 23. september Tartus. Valgehobusemäe ja Võru etapid olid klasssikalises stiilis,  I ja III etapp olid vabatehnikas, kusjuures Jõulumäel tuli läbida kokku 43 km,  V etapil joosti algul 2,4 km ja seejärel läbiti 4 km  vabatehnikas rullsuuskadel. 

Fotod erakogust.
Jaanika Paalmäe võitis Valgehobusemäe etapi, oli Jõulumäe ja Võru etappidel teine ning V etapil 4. Kokkuvõttes kroonita ta 98 punktiga EVIKO suusasarja naisteklassi võitjaks. Tegelikult oli ta üldvõidu kindlustanud juba enne viimast etappi.

2017. a hooaja kokkuvõttes oli ta teine Anette Veerpalu järel. Seega väike edasiminek.

Tõele au andes, naisteklassis oli seekord vähe osavõtjaid. EVIKO rullsuusasari on peamiselt mõeldudki noorematele. Neid osaleb seal alati massiliselt. Kahjuks naisteklassis jõuab neist Eesti tippu vähesed, rahvusvahelistest tasemest rääkimata.  Naiste suusatamises on Eestis üldse praegu madalseisus. Osa paremaid nagu Tatjana Mannima ja Anette Veerpalu loobusid erinevatel põhjustel. Jäme ots on nüüd nooremate Mariel Merlii Pullese ja kaksikõdede Kaasikute käes.  

Jaanika Paalmäe on kohalik tüdruk, lõpetanud Taebla Gümnaasiumi,  EPA loomaarsti teaduskonna 2011. a, täiendanud end internatuuris hobusekliinikus Soomes Hyvinkääl, seejärel tuli tagasi kohukohta ja töötab nüüd Lääne-Nigula vallas loomaarstina. Lisaks tegeleb ka ka loomakasvatusega.

Tema spordialasteks kutsumuseks on vastupidavusalad, olgu selleks suusatamine, jooksmine, rattasõit, orienteerumine või triatlon, kui vaja, on ta alati kodukoha  eest väljas.

Paremaid tulemusi on tal ette näidata siiski suusatamises, millega hakkas intensiivsemalt tegelema peale õpinguid kui liitus Paliveres tegutseva suusaklubiga „Sula”.

2017/2018 talve Estoloppeti sarja kokkuvõttes oli ta Eestis naiste hulgas 3. Võitjaks krooniti Eesti koondislane Triin Ojaste. 

Sinna sarja mittekuuluval Tehvandi öömaratonil (40 km) 17. jaanuaril 2017. a võitis Jaanika  naiste hulgas esikoha ajaga 2:38.29. Seda võistlust nimetatakse ka suusahullude öömaratoniks.

Eelseisva talvehooaja suurim eesmärk Jaanikal on osalemine Estoloppeti sarjas ja samuti osalemine Eesti meistrivõistlustel 10 km klassikasõidus ning kui kõik hooajal sujub, siis ka suusamaratoni meistrivõistlustel.

Tegelikult on Paalmäe puhas amatöör ja enamus treeninguid toimub koduses Paliveres, vahelduseks ka Pärnu lähedal Jõulumäel. Väljamaal laagrites käimiseks napib vahendeid. Sporditegemine Eestis ongi projektipõhine tegevus. Kui leiad toetajaid, elad, kui ei… Kuigi Jaanikal sponsoreid pole, ta üldiselt ei nurise, leiab võimalusi nii töö kui lapsekasvatamise kõrvalt trenni teha. Nagu lugeda saite, on ta ühtteist ka saavutanud.  On kellele kaasa elada algaval suusahooajal!

Eesti kõige pikemaealie suusasari Estoloppet alustab 2019. a oma 22. hooaega 26. jaanuaril Viru maratoniga ja lõpetab kuueetapise sarja 2. III Haanja maratoniga.

Teine lootustandev Läänemaa suusataja, kellele uuel hooajal samuti kaasa elada – on Taavi Lehemaa. Lootust on, et lisaks Estolopptile võib ta tähtsamatelgi võistlustel midagi saavutada, arvestades tema hooaja lõputulemusi aprillis. 

Endel Susi