Väino Munskind

Sünniaeg: 09.11.1955
Ala: Kergejõustik
Sildid:Kergejõustik

RAAMATUST “LÄÄNEMAA KERGEJÕUSTIKU AJALUGU 1920-2023”
Tekstide autor Jaanus Getreu

VÄINO MUNSKIND – TIPPSTAIERIST TUBLIKS TREENERIKS.

Väino Munskind (sünd 9.11.55 Põlva rajoonis) oli paljukordne Haapsalu rajooni meister

800, 1000, 1500 ja 5000 meetri jooksus. Kuid kaugelt sügavama jälje on ta Läänemaa spordiellu jätnud Palivere põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja ja jalgpallitreenerina. Tema käe all jõudsid vabariigi tippu Palivere kooli jalgpallurid, tüdrukute võistkond on tulnud Eesti maakoolide jalgpallimeistriks ja osales edukalt ka rahvusvaheliselt jalgpalliturniiril Hollandis. Ta oli üks kolmest Läänemaa jalgpallitreenerist, kes lükkas 1995. aastal käima Läänemaa noorte karikavõistlused jalgpallis.

Mitmekülgne algus

Tema koolitee algas Põlva rajooni Tilsi 8-klassilises koolis, kus kehalise kasvatuse õpetajatena töötas Vaasade abielupaar.

„Mu spordipisik sai alguse Tilsilt. Vaasad oli erakordsed õpetajad, nendega harrastasime me igasugust sporti. Suvel jooksime ja ujusime, talvel mängisime järvejääl hokit. Ants Antsoni olümpiavõit tekitas kiiruisubuumi.“

Esimest korda sai Munskind pikamaajooksust maitse suhu 10aastasena ümber Tilsi järve (2,5-3 km) jooksult, mida kool igal kevadel korraldas. Muuhulgas mängis ta ka jalgpalli ja kuulus kooli meeskonda Põlva rajooni koolinoorte võistlustel.

Tõsisemate kergejõustikutreeningutega alustas ta Paide kutsekeskkoolis. Selle kooli võistkonna koosseisus tuli ta ka kutsekoolide meistriks VTK mitmevõistluses ja esindas Eestit Ukrainas.

Pärast kohustuslikku sõjaväeteenistust Nõukogude armees astus ta Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehakultuuriteaduskonda, kus kohtus legendaarse treeneri Aleksander Tšikiniga ja treenis koos tollaste tippjooksjate Taivo Mägi ja Mati Uusmaga.

Aktiivne terve elu

Pärast instituudi lõpetamist 1984. aastal lasi ta ennast tööle suunata Haapsalu 1. keskkooli: „Ma polnud suunamisnimekirjas just esimeste hulgas, nii et ega ma valida saanud. Aga kuna mul oli Haapsalust häid mälestusi, sest olin olnud seal VTK treeninglaagris ning hiljem Uuemõisa EÜE rühmas, siis polnud mul Haapsalu vastu midagi,“ ütleb ta nüüd. Ja lisab, et ta kahetse ka, sest kõige muu hulgas leidis ta Haapsalust naise ning lõi pere.

Kuigi tema aktiivseim võistlemisperiood jäi instituudi aega, käis ta veel ka õpetajana kord nädalas Tallinnas Tšikini juures treenimas.

1984. ja 1985. aastal osales ta peaaegu kõikidel Haapsalu rajooni kergejõustikuvõistlustel ja oli edukas. Nii näiteks tuli ta 1985. aastal Haapsalu rajooni meistrivõistluste võitjaks nii 800, 1500 kui ka 5000 meetri jooksus. 1986. aastal püstitas ta oma isiklikud rekordid 1000 meetris 2.33,5 ja 800 meetris 1.56,4. Nende aegadega oli ta vabariigi edetabelis vastavalt 12. ja 22. kohal. Veel 1987. aastal jooksis Munskind 1000 meetri isiklikuks rekordiks 2.31,7.

Palivere miil

1993. alustas ta tööd Palivere põhikoolis, kus on kuulsust kogunud eelkõige jalgpallitreenerina. Väga uhke on ta ka „Palivere Miili” üle. See on jooksuvõistlus, mille Munskind 1995. aastal ellu kutsus ja mis toimub kevaditi Palivere terviserajal. Igal aastal võtab sellest osa väga palju jooksjaid nii meie maakonnast kui ka kogu Eestist. Tänavu toimus „Palivere Miil“ juba 28. korda.

Uhkust tunda võib ta ka oma laste üle. Poeg Rasmus jõudis jalgpallurina Premium Liigasse ja on viis aastat esindanud Eesti rannajalgpallikoondist. Tütar Ly on samuti mänginud vabariigi  noorte tasemel jalgpalli.

Praegu peab Munskind pensionipõlve, kuid lööb käed külge, kui millegi korraldamisel abi vaja peaks olema.


Saavutused