Erki Mitman

Sünniaeg: 03.02.1999
Ala: Kergejõustik
Kategooria:Sportlane
Sildid:Kergejõustik

RAAMATUST “LÄÄNEMAA KERGEJÕUSTIKU AJALUGU 1920-2023”
Tekstide autor Jaanus Getreu

ERKI MITMAN – KAS 70 MEETRI UNISTUS ON VEEL JÕUS?

Rannarootsi juurtega Erki Mitmani (sünd 03.02.1999 Einbys) sporditee algas Noarootsi põhikoolis, kus kehalise kasvatuse õpetaja Silver Schönberg juhendas mitmeid spordiringe ja innustas oma õpilasi mitmesugustest võistlustest osa võtma. Nii nakatus spordiga ka Erki juba pisikesena: „Sain spordipisiku juba päris väiksena. Alustasin kardispordiga, aga kiiresti tulid juurde ka teised alad.”

Esimesed sammud

Kuna Erkil läks kooli spordipäevadel hästi, siis viis õpetaja Schönberg ta osalema ka TV10 Olümpiastardi võistlustele. Seal tal mitmevõistluses just kõige paremini ei läinud – tema tehnika oli krobeline, mis andis eriti palju tunda kõrgushüppes. Kitsuke Noarootsi kooli saal  ei andnud harjutamiseks just palju võimalusi. Teivashüpet käidigi hüppamas Haapsalus treener Kaja Ladva juures.

„Mäletan, kuidas oma esimestel võistlustel vaatasin tulevase treenigupartneri Kristo Simulaski hüppekatseid suu lahti. Ta ületas muudkui uusi ja uusi kõrgusi,” mäletab Mitman ikka veel.

Kuid sellega oli käsi antud ja Mitmani kergejõustikutee jätkus Haapsalu Kergejõustikuklubis treener Kaja Ladva käe all. Nii pidi ta mitu korda nädalas võtma ette ca 40 minutilise bussisõidu Haapsalusse, kuid noor spordipoiss oli tahtmist täis ja tema soov treenida ja paremaks saada oli suur. On ju Erki Mitman üks neid Läänemaa kergejõustiklasi, kes 2015. aastate paiku Eesti noorte meistrivõistlustel enim meistriks tuli.

Üheksandasse klassi astus Mitman, nagu paljud teisedki lootustandvad noorsportlased, Tallinna Audentese Spordikooli. Tema uueks treeneriks sai kunagine kümnevõistlusäss ja praegune edukas treener Tõnu Kaukis. Just Kaukise käe all treenides osales Mitman ka Euroopa U18 kümnevõistluse meistrivõistlustel Gruusias, kus lõpetas seljavigastust trotsides 14. kohaga.

Keskendus odaviskele

Gümnaasiumi viimases klassis keskendus Mitman heidetele-tõugetele ja tema treeneriks sai Ants  Kiisa. Mainimist väärib fakt, et vaatamata sellele tegi ta veel kaasa Eesti noorte mitmevõistluse meistrivõistlustel. Viimati tuli ta kümnevõistluses U20 vanuseklassis Eesti meistriks 2018. aastal.

Pärast gümnaasiumi lõpetamist astus ta Tallinna ülikooli kehakultuuriteaduskonda ja pühendus täielikult odaviskele, liitudes odaviskaja Magnus Kirdi grupiga. Läänemaa odaviskerekordi tulemusega 66.47 püstitas ta Eesti noorte meistrivõistlustel 31. augustil 2019. aastal Kohilas. Sellega ületas ta Läänemaa senist odarekordit, mis oli Kullamaa kergejõustiklase Toomas Jõevee käes tulemusega 66.10. Sellest on nüüd möödas üle nelja aasta ja kõige lähemale jõudis Mitman oma parimale tulemusele möödunud aastal Tõrvas, kui 11. septembril viskas 62.62.

Viimastel aastatel on teda kimbutanud vigastused ja ta ei ole suutnud ennast veel täielikult realiseerida. Kuid tema noorust arvestades on kõike veel võimalik saavutada. Ta ise on lootusrikas ja vastab pealkirjas esitatud küsimusele kindla „jah!“ 


Saavutused

Isiklikud rekordid:

Kuulitõuge – 14.67 (2016)

Kettaheide – 43.92 (2018)

Odavise – 66.47 (2019)