Eha Aare

Sünniaeg: 29.09.1961
Ala: Kergejõustik
Kategooria:Treener
Sildid:Kergejõustik

RAAMATUST “LÄÄNEMAA KERGEJÕUSTIKU AJALUGU 1920-2023”
Tekstide autor Jaanus Getreu

EHA AARE – MAAKOOLIDE TUBLI TREENER

Eha Aare oli aastakümneid tagasi Haapsalu rajooni edukamaid kergejõustikutreenereid. Ta treenis Virtsus kunagi ka Haapslau Rajooni Spordikooli kergejõustikugruppi ja oli ka ise tegevsportlane.

Ta on sündinud Raplas ja seal alustanud ka kergejõustikuga. Tema peamisteks aladeks olid sprint ja kaugushüpe. Haapsalu rajooni tuli Eha Aare 1983 aastal, kui asus tööle Lihula Keskkooli kehalise kasvatuse õpetajaks. Ta oli õpetaja nii tüdrukutele, kui ka poistele. Hea meel on märkida, et raamatu autori esimeseks treeneriks oli just õpetaja Eha. Tema õhutusel ja eestvedamisel alustasid Lihula lapsed väga paljudel võistlustel osalemist. Eriliselt on meeles just Haapsalus, vanas Spordihoones toimunud Järelkasvu kergejõustikuvõistlused. Eha Aare:”Alustasin 1983 aastal Lihulas. Samal ajal õppisin veel Tartu Riiklikus Ülikoolis ja pidin ennast vormis hoidma, et sooritada eksamid ja arvestused. Ja tulemusi teha.” Ja Eha treenis lisaks laste treenimisele ka ise. 1984 aastal hüppas ta kaugust 5.04, mis on siiani Lõuna-Läänemaa kõigi aegade neljas tulemus. Tema isiklik rekord on aga 5.53, mis hüpatud Raplas treenides. Tulemuse 5.04 hüppas ta Haapsalus toimunud võistlustel. “Mäletan, et nägin Haapsalus toimuvate võistluste kuulutust ja läksin lihtsalt kohale. Hüpe kandus üle viie meetri ja oleksin peaaegu oma põlved teisel pool liivakasti ära löönud. Nii tehti ka teine hüppepakk, liivakastist natukene kaugemale.” Sellel võistlusel oli Eha Aare Haapsalu rajoonis võõras, kuid just tänu suurepärasele hüppele ja lastega aktiivselt võistlustel käimisele sai ta siinsele kergejõustikurahvale tuttavaks. Lisaks lemmikalale kaugushüppele on Eha Aare tegelenud ka 100 meetri jooksuga. Ja teinud ka 7-võistlust. Eha Aare meelest olid huvitavad ka Haapsalus toimunud Jüriööjooksud, millest ta haridustöötajaid esindades samuti osa võttis.

1985 aastal asus Eha Aare tööle Virtsu Põhikooli. Jätkusid ka kergejõustikutreeningud. Tema töö Lihuals oli alstele meelepärane ja paremad jätkasid ka Virtsus treenimist. Lihulas loodud kergejõustikugrupist jätkas tema juures Virtsus treeningutel käimist näiteks Anu Lukk. Tema tuli ka Eesti noorte meistriks 3 kilomeetri käimises. Virtsu aegadest on treeneril meeles palju võistlusi ja maakonna tasemel õpilased Karin Madisson, Ave Pruul sprindis ja tõkkejooksus. Nele Pruul, kes oli maakonna parim omavanuste kuulitõukes ja mitmekülgne Ragne Roosnupp.

Virtsu Koolis alustas Eha Aare ka Eesti keele ja kirjanduse tundide andmist. Praegu töötab ta Tallinna 32.Keskkoolis just samal erialal.

Eha Aare oli Haapsalu rajoonis -Lääne maakonnas, kindlasti selline õpetaja, kes koos teiste tollaste maakoolide kehalise õpetajatega pani maha erilise märgi. Maakoolides saab töötada ainult selline õpetaja, kes arvestab maakoolide ja sealsete laste erilisust. Raamatu autorile on ta meelde jäänud nõudliku, kuid samas inimesena, kellele väike kergejõustikupoiss võis abi otsides otsa vaadata.

On eriline, et aastal 1993, kui siinsete ridada autor oli Virtsu Koolis kehalise kasvatuse õpetajana juba kaks aastat töötanud, tuli teade, et õpetaja Aare võtab kõik kooli Eesti keele tunnid. Kooli kogu kehalise kasvatuse pool jääb aga noorele meesõpetajale. Kingad, mille sisse tuli siis hüpata, olid suured, kuid Eha abi ja nõuga said need peagi täidetud.


Saavutused