August Naglas

Sünniaeg: 26.05.1904
Ala: Kergejõustik
Kategooria:Sportlane
Sildid:Kergejõustik

RAAMATUST “LÄÄNEMAA KERGEJÕUSTIKU AJALUGU 1920-2023”
Tekstide autor Jaanus Getreu

AUGUST NAGLAS – REKORDIMEES, KELLE AUKS KORRALDATI ÕHTUMIITING

August Naglas (sünd 26.10.1904 Kastre-Võnnu vallas Tartumaal) võitis mitmeid auhinnalisi kohti politsei ja teiste organisatsioonide auhinnavõistlustel. 1929. aastal kinkis haridus- ja sotsiaalminister erilise tunnustusena talle kui politseikooli parimale sportlasele hõbedase taskukella. Kuid kõige säravamad tiitlid pärinevad tal just Läänemaa kergejõustiku meistrivõistlustelt.

Ta lõpetas Tartu Tehnikagümnaasiumi, sõjakooli aspirantide kursuse ja politseikooli kõrgema klassi. Läänemaale tuli ta 1929. aastal, kus asus tööle konstaablina.

Alates 1934. aastast oli ta Haapsalus kriminaalpolitsei assistent. Innuka sportlasena kuulus ta ka spordiseltsi Läänela.

Läänemaa meistriks tuli August Naglas mitmel heitealal. Maakonna tšempionitiitli on ta võitnud kuulitõukes, kettaheites ning raskusheites. Ta on püstitanud kolm  Läänemaa kergejõustikurekordit, neist ühe 15 kilo raskusheites. Ta oli aktiivselt tegev ka kergejõustikukohtunikuna.

Naglase populaarsusest annab aimu üks eriline sündmus. Nimelt korraldas spordiselts Läänela 1938. aastal August Naglase auks kergejõustiku õhtumiitingu.

Sellest võime lugeda Lääne Elu 7. septembri 1938 numbrist: Spordiselts Läänela korraldab neljapäewal, 8. septembril algusega kell 18.00 Troi wäljal kergejõustiku õhtumiitingu. Õhtumiiting korraldatakse Läänela sportlase Aug. Naglase 15aastase sportimise juubeli tähistamiseks. Wõistluste kawas on 100 m, 800 m, 4×100 m, kuul, ketas, oda, kaugus, kõrgus, kolmik ja noorte aladest 60 m, 1000 m, kaugus, kõrgus, teiwas, kuul, ketas ja oda. Wõistlevad kõik Läänela paremad sportlased. Spordijuubilar A. Naglas, kelle juubeli tähistamiseks miiting korraldatakse, võistleb ka ise kaasa.

Lisaks annab Lääne Elu teada, et August Naglast autasustatakse õhtumiitingul sportlastee eest, kus ta on saavutanud paljudel aladel häid kohti ja mida ta on käinud oma kutselise töö kõrvalt.

Kas pole eriline, kuidas ühte kergejõustiklast sellisel moel 85 aastat tagasi meeles peeti? Ja kas pole imekspandav selle võistluse alade rohkus? Puudust ei saanud olla võistlejatest ega kohtunikest.


Saavutused

ISIKLIKUD REKORDID

100 m – 11,8

kaugushüpe – 6.13

kõrgushüpe – 1.65

kettaheide – 36.42

kuulitõuge – 12.32