Kalender

FC Haapsalu on Läänemaa jalgpallimeister

 Pühapäeval toimusid Haapsalu Linnastaadionil ja Haapsalu kunstmuruväljkul Läänemaa meeste 2015 aasta jalgpalli meistrivõistlused. Meeste meister selgitati taasiseseisvumisajal Läänemaal 20 korda ja juubeli esivõistlustest võttis osa rekordarv võistkondi-kümme!!! Läänemaa meister selgus õuejalgpallireeglite järgi ja kümnes meeskonnas tegi kaasa pea sada jalgpallurit. Pekohtunik Aavo Tomingase sõnul tegi eriti headmeelt võistkondade ühtlane tase. Peakohtuniku sõnu kinnitab ka fakt, et viiest kohamängust neljas, läks võitja selgitamiseks vaja penaltiseeriat. Nii ka mõlemas medalimängus. Võistluste reglement oli karm, kullamängule said alagruppide võitjad, pronksile mängima alagruppide teised jne. Seega libastumiseks ruumi ei jäetud.

Alagrupimängud olid kõrgetasemelised.

Kõik Läänemaa kümme võistkonda, kes meistrivõistlustele mängima tulid, mängisid korraliku ja kõrgetasemelise alagrupifaasi. Mõlemas alagrupis käis armutu heitlus just medalimängudele pääsemise nimel.
Esimeses grupis hoidis ohje Läänemaa Jalgpalliklubi esindusmeeskond, kes võitis kõik oma neli vastast, üldise väravatevahega 18:2. Ainsana pakkus neile väga tõsist konkurentsi Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi, kelle 15-16 aastased noormehed olid väga lähedal päeva suurimale üllatusele. Siiski suutis III liiga kolmas meeskond tulemusega 2:1 noored lõunaläänlased alistada. Teisena pääseski medalimängule tehnilist ja küpset jalgpalli näidanud Lõuna-Läänemaa JK, kes kogus alagrupis kolm võitu. Esimesest alagrupist kullamängule seega Läänemaa JK ja pronksimängule Lõuna-Läänemaa JK.
Järgnesid FC Manu, Haapsalu United ja FC Harrastajad.
Teises, kunstmuru alagrupis käisid medalimängudele pääsemise nimel veel suuremad lahingud. Palivere SK oli teinud viigi FC Haapsaluga, Lihula JK aga võitnud Palivere SK-d. Kõik olenes nüüd otsustavaks kujunenud mängust Lihula JK ja FC Haapsalu vahel. Väga huvitavas kohtumises suutsid FC Haapsalu jalgpallurid Lihula JK 2:1 alistada. See oli väga võrdne alagrupp ja esikolmiku järjekord oleks võinud olla ükskõik milline. Meeskonnad näitasid kõik meisterlikku jalgpalli. Ka selles alagrupis mängis noortevõistkond-Läänemaa JK 99, nii nagu Lõuna-Läänemaa JK esimeses, olid teises grupis nemadki väärikad vastased igale meeskonnale. Siit kullale FC Haapsalu ja pronksimängule Lihula JK. Järgnesid Palivere SK, Läänemaa JK 99, Haapsalu Legion.

Ülivõrdsed kohamängud.

Kohamängudest said kõik võistlejad ja arvukas publikum meeldejääva elamuse. Kui tervelt viiest kohamängust, neljal, selgub parim peale penaltiseeriat, siis on tegu just sellise turniiriga, mida kõik näha ja kogeda ihkavad.
Üheksanda-kümnenda koha kohtumises alistas FC Harrastajad peale 2-2 lõppenud mängu penaltiseerias Haapsalu Legioni. Seitsmenda-kaheksanda koha mängus pani tulemusega 5-0 paremuse maksma Läänemaa JK 99, noored alistasid Haapsalu Unitedi. Viienda-kuuenda koha kohtumises läks taas vaja penalteid. Peale 1-1 lõppenud normaalaega mängis Palivere SK penaltiseerias üle FC Manu.
Siis algasid medalimängud. Medalimängudele oli jõudnud kaks Haapsalu ja kaks Lihula võistkonda.
Pronksikohtumises mängisidki kaks Lihula võistkonda vastastikku. Lihula JK vastaseks oli Lõuna-Läänemaa JK, kelle noored olid südi mänguga pronksikohtumisele tee sillutanud. Mäng oli ajalooline igas mõttes- kaks lõuna-läänemaa meeskonda meistrivõistluste medalimängus pole varem kokku läinud. Emotsionaalne hetk saabus aga siis, kui murule astusid pronksi eest võitlema Isa ja Poega-Argo ja Rocco Mõtt, Esimene Lihula JK ja teine Lõuna-Läänemaa JK poolelt. Seda ei ole varem Läänemaa jalgpalli meistrivõistlustel juhtunud, kus palliplatsil leiab aset Isa ja Poja vastasseis. Mäng oli aga ülihuvitav, Lihula JK- omas rohkem võimalusi, kuid noored Lõuna-Läänemaa JK poisid pidasid vastu-0:0 ja taas penaltiseeria. Penaltinärv oli kogenumatutel kindlam ja Lihula JK võitis 3:1. Pronksmedal seega Lihula JK-le, Lõuna-Läänemaa JK oma meeste meistrivõistluste debüüdil tubli neljas koht.

20151018_161855 (1)

Kuldmedalite pärast hakkasid maid jagama Läänemaa JK ja FC Haapsalu. Läänemaa JK hoidis rohkem palli ja Martin Salf viiski peatselt meeskonna juhtima. Kuid FC Haapsalu ei olnud veel alla andnud, Ken Sinkevicius viigistas ja rohkem mängus väravaid ei löödudki. Maakonna meister tuli selgitada penaltiseerias.

Huvitav seis oli näiteks FC Haapsalu väravasuul, väravat kaitses Aleksandr Vassiljev, kes viimased hooajad mänginud Premium Liigas Paide Linnameeskonnas. Ja ta suutiski ühe Läänemaa JK löögi tõrjuda. Viimasena läks lööma Mark Kolosov, kes kindlalt palli võrku saatis. Kas väike üllatus, aga Läänemaa 2015 aasta jalgpallimeister on FC Haapsalu-Aeleksander Molkov, Mark Kolosov, Aleksandr Kovtun, Aleksandr Vassiljev, Artjom ja Anton Tsernoglazov, Zan Kösler, Ken Sinkevicius, Dimitri Andrejev, Mihhail Jermolin.

20151018_161711
Parimad Väravakütt Karmo Einmann ja väravavaht Aleksandr Vassiljev. Fotod Valdo Nõlvak

Eriauhinnad teenisid: Parimaks väravavahiks tunnistati Aleksandr Vassiljev, FC Haapsalust ja parim väravalööja oli 10 tabamusega Karmo Einmann Läänemaa JK 99-st. Väravalööjate edetabelis järgnesid liidrile Mark Kolosov 7 ja Karl Mäger 6 väravaga.

Jalgpall on väga populaarne

Läänemaal mängib jalgpalli u 400 jalgpallurit. Ka Läänemaa 2015 aasta meistrivõistluste osavõtjatest on 80 % seotud eesmärgistatud tegevusega. Mängitakse noorte meistrivõistlustel, noorte eliitliigas, Eesti meeste meistrivõistluste III ja IV liigas ja ka Rahvaliigas. Selle aasta meistrivõistlustelt jäigi meelde väga kvaliteetne mäng, just otsustavates alagrupimängudes, kui kõigis kohamängudes. Meeldisid etteasted medalivõitjatelt, kui ka kahe noortevõistkonna-Läänemaa JK 99 ja Lõuna-Läänemaa JK esituses. Noorte hea esitus näitab, et tagala on kindlustatud.
Läänemaal peeti 2015 aastal neli jalgpalli tiitlivõistlust- sisemeistrivõistlused nii naistele, kui meestele ja õues, nii naistele, kui meestele.
Kokku osales neljal võistlusel 25 võistkonda ja erinevaid võistkondi oli koguni 15!!! See on väga hea näitaja.

Kirjutas Jaanus Getreu