Kalender

Aprill on südametervise kuu

Rohkem, kui 25 aastat tagasi alustati Eestis aktiivselt südameveresoonkonna haiguste ennetamist, pöörati tähelepanu rahva tervisele ning toimus esimene südamenädal.  Tänaseks on südamenädalast saanud kevadkuu, kus traditsiooniliselt kutsutakse inimesi oma tervisele, toitumisele ja liikumisele tähelepanu pöörama.

Tervislikumate valikute tegemisele saavad kaasa aidata paljud osapooled, paljud valikud on inimese enda teha. Nii nagu hommikune hammaste pesemine on osa oma isiklikust tervisekäitumisest ja hügieenist, nii on ka igapäevane toit ja liikumine. Toidulauale rohkem köögi- ja puuvilju ning täisteratooteid lisades mitmekesistame oma menüüd ja saame rohkem ja erinevamaid toitaineid ja vitamiine. Liikudes igapäevaselt aktiivselt vähemalt 10000 sammu ning lisades sinna juurde mõned füüsilist toonust tõstvad harjutused või tegevused hoiame tervemad oma liikumisaparaadi ja anname vereringele aktiivsust tugevdades seeläbi veresooni ja südant.

Viis aastat tagasi pani tunnustatud südamearst, professor Margus Viigimaa südamenädalaks kirja 22 kõige tähtsamat soovitust, mida oma südame tervise nimel iga päev järgida. Seekordse südamekuu puhul täiendas professor Viigimaa neid soovitusi. Loe, mida saad teha teha oma südame heaks!

LOE NEID SIIT

Koos on lihtsam ja lõbusam.

Hea tuju ja rõõmus olek on kindlasti üheks võimaluseks päevi rohkem nautida. Uuringud on näidanud, et naermine vallandab ajus endorfiine -organismi enda heaoluhormoone inimese ajus. Teadlased usuvad, et koos naermine aitab luua ja hoida sotsiaalseid suhteid. Rõõmsameelse inimesega on lihtsam suhelda ning seeläbi on tema ümber ka rohkem inimesi. Sotsiaalne kuuluvus toetab meid nii argipäevas, kui rasketel hetkedel. Ka korrapärane treening parandab meeleolu.

Ideid, kuidas kollektiivis südamekuud tähistada:

sammukogumise eesmärgid igale liikmele (püstitada saavutatavad eesmärgid!);
tervislike teisipäevade programm: nt kondimootoriga tööle;
naljaminutid igas päevas;
tervislik toit lõunasöögiks, võimalusel ühine lõunapaus, retseptivahetused;
lõunapausile lisaks vähemalt u 1-2 km kõnniring;
kõnnikoosolekute läbiviimine;
sportlikud 10 minutit päevas (erinevad üleskutsed tegevusteks, nt 10 kükki ja sirutused enne istumist töölaua taha);
tunne kolleegi – orienteerumismäng (ülesanded vajadusega kolleegiga otsesuhtlemiseks);
ühised matkad, toidutegemised, aktiivsed koosviibimised, sh töövälisel ajal;
sportlik väljakutse (võib teha ka iganädalase võistlusmomendi, arengu hindamise ja premeerimise):
                 * trepijooks
                * kätekõverdused aja/korduste peale
                * kükid 1 minuti jooksul
                * kosmonaudi-harjutus 1 minuti jooksul
                * plank-asendi hoidmine aja peale.

Kui aga tervislikust toidust, liikumisest ja naerust abi pole ning vajad abikätt, siis pöördu oma perearsti poole.

On väga tähtis, et inimeste füüsiline aktiivsus suureneks, toitumisharjumused paraneksid, tubakatarbimine ja tubakasuitsuses keskkonnas viibimine väheneks ning ennetavate tervishoiuteenuste kättesaadavus paraneks.

Liikumis- ja toitumissoovitused leiate  SIIT 

Südamekuu eesmärgiks on tutvustada elanikkonnale südamehaiguste riskifaktoreid, nende vältimist ja nendega toimetuleku võimalusi, samuti mõjutada inimeste suhtumist oma südame tervisesse.

Kutsume kõiki inimesi osalema aprillikuu jooksul oma kodukohas erinevatel  liikumisüritustel või niisama loodusesse liikuma (kõndimine, jooksmine, rattasõit, pallimängud, orienteerumine, matkad jne).

Mõned nõuandelehed: 

Kui vajate inspiratsiooni, siis soovitame vaadata rakendusi Avastusrada.ee. Samuti soovitame kasutada oma ürituste läbiviimisel ja niisama liikumisel terviseradu  ja RMK matkaradu

Teadmiste täiendamiseks sobivad kasutada ka faktilehed

Lihtsad soovitused tervislikuks toitumiseks

Loome tervist ja heaolu

LIIGU, TOITU JA NAERA OMA SÜDAME TERVISE HEAOLUKS!