Kalender

Peeter Nelis – 60

Peeter Nelis. Foto: Arvo Tarmula / arhiiv

Peeter Nelis. Foto: Arvo Tarmula / arhiiv

 

26. detsembril täitus 60 eluaastat praeguse Haapsalu vehklemiselu ühel innukamal eestvedajal Peeter Nelisel. Juubilar on astunud oma isa Endel Nelise jälgedes, õigemini on ta läinud mööda seda teed, mille suuna määras Haapsalu vehklemiskoolkonna looja Endel Nelis.

Koolipoisina napsas Peeter Nelis nii mõnegi hinnalise medali, tulles meeskondlikult Nõukogude Liidu noortemeistriks ja juunioride meistrivõistlustel hõbemedalile. Olles treeninguid alustanud kümneaastase poisina, viis edasine tee pärast Haapsalu 1. keskkooli lõpetamist 1972. aastal Tartu ülikooli, mille kehakultuuriteaduskonna lõpetas ta 1977.

Alates 1974. aastast alustas Peeter Nelis treeneritööd Haapsalu spordikoolis, 1993. aastal aga vehklemisklubi En Garde vanemtreenerina. Üle paarikümne aasta on ta juhendanud ka Soome paremaid vehklejaid.

Juubilari tuntumad õpilased on Kaido Kaaberma ja Heidi Rohi. Samuti on tema treeneritarkusest osa saanud Nikolai Novosjolov ja õepoeg Sten Priinits. Peeter Nelis on Eesti vehklemiskoondise treenerina tegutsenud 1996. aasta Atlanta ja 2000. aasta Sydney olümpiamängudel.

Peeter Nelis kuulub intelligentsete juhendajate hulka, ilmutades lõputult teadmisi vehklemise, eelkõige epee nüanssidest. Samuti võib ta lõputult pajatada ajaloost, vaadates tagasi enam kui 100-aastasele vehklemisele. Tema teeneid on kommentaatorina kasutanud ka Eesti Televisioon.

Isa Endel Nelise algatatud suveturniiri Valge Daami auhindadele viib poeg Peeter nüüd energiliselt edasi, olles turniiri üks peakorraldajaid.

Peeter Nelisel on peale vehklemise veel üks sügav kiindumus. Ta on jõulise rokkmuusika parandamatu austaja. Oma kodus on ta ehitanud helikindlad seinad, et naabreid mitte häirida, kui tõsine ja võimas rokk kõlama hakkab. Ja selleski valdkonnas võib ta lõputult muusikutest ja ajaloost pajatada.

Heas ja jõulises rütmis alustas juubilar ka uut kümnendit oma eluteel.

Jõudu ja indu!

Aivo Paljasmaa