Kalender

Marimetsa Kapi 4. etapi võitis Sten Saarnits

Veelombi kohal

Kell 11.15 anti lastesõitude stardid, ilmale vaatamata oli osalejaid paarkümmend. Pisemad sõitsid 700 m ja suuremad lapsed 1400 m. Vihm oli raja mitmel pool mudaseks teinud, kuid see ei heidutanud ka kõige pisemat osavõtjat säravil silmil ja täis entusiasmi rajale minemast. Pisike piiga sai isegi pahaseks, kui abirattad veelombi servadele pidama jäid, nii et neiu pidi mitu ringi tühja väntama ja nii väärtuslikke sekundeid kaotama.
Tõusu juurde oli appi saadetud noormees, kes vajadusel lapsed üles pidi aitama. Noortel jätkus aga kõigil südikust – tõus alistus nii pisikestele kui ka suurematele ilma abita.

Auhinnaks jalgratas

Kui vanematel lastel on sõit juba võidu peale, siis pisemad tundsid rõõmu ka ergutustest finišikoridoris ja jäätisest, mis lõpetades pihku pisteti. Vanemate laste vahel (1996–2004 sündinud), kes on osalenud vähemalt kuuel etapil, loositakse välja jalgratas. Pärast sõitu käisid mitmed seda uudistamas ja katsumas. Sarja lõpuni on jäänud just kuus etappi, nii et jõuab veel liituda.

Kella 12ks oli vihm järele jäänud ning starti oli kogunenud hulk rattureid. Pärast stardisirget oli esimesest laskumisest alla looklev sõitjaterivi päris pikk. Viis minutit hiljem lubati rajale ka lühema sõidu (16 km) sõitjad.

Pealtvaatajatele olid järgnevad paar tundi põnevad, sest ratturid tiirutasid mitmel korral stardi–finišipaigast läbi. Ja mitte ainult põnevus, vaid ka omamoodi töö ootas ees, sest Kelgumäe tõus oli paljudele paras katsumus ning ergutavad hüüded olid igati abiks… või siis vastupidi – röövisid viimase jõu.

Tõusud–singlid–suusarajad*

Eliitgrupi sõitjad paistsid rada nautivat, sest vahetuvad tõusud–singlid–kruusateed–suusarajad andsid tulemuseks midagi enamat, kui tagasihoidliku reljeefiga Läänemaa tavaliselt pakub. Aga oli ka neid, kelle jutu võib kokku võtta lausesse „rattaga peaks ikka sõita saama, mitte seljas vedama ega käekõrval lükkama”.

Keskpäevast oli möödas pisut alla tunni, kui lühema maa sõitjad hakkasid kohale jõudma. Esimesena libises üle finišijoone teistest pikemalt eest sõitnud Karmo Kutser Hiiumaalt (aeg 55.56), mõne minuti pärast oli kohal Karl Aron Algre Läänemaalt (59.42) ja mõni sekund hiljem Samuel Seller samuti Läänemaalt (59.46).

Naeratusest vaikimiseni

Enne esimesi finišeerujaid 40 km–lt jõudsid kohale pea kõik 16 km sõitjad. Üle finišijoone sõitnute emotsioonid olid erisugused: rõõmsast naeratusest väsinud ohkamiseni või päris vaikimiseni – rajale oli jäänud palju jõudu.

Kolmekesi eest ära

Poolteist tundi pärast keskpäeva kostis hõikeid põhisõidu esimeste peatsest saabumisest. Kolmene seltskond – Sten Saarnits, Margus Sirvel ja Tarmo Neemela – oli vahelduva eduga terve sõidu koos olnud, arvati, et kas tuleb finišis väike rebimine või siis pannakse jõuvahekorrad pisut varem paika.
Enne finišit olid Sten Saarnits ja Margus Sirvel Tarmo Neemelal natuke eest saanud ning omavahel pandi paika esimene ja teine koht. Sten Saarnits Põlvamaalt (1.41.30) edestas lõpujoonel Margus Sirvelit Lääne–Virumaalt (1.41.32) paari sekundiga. Tarmo Neemela Harjumaalt oli kolmas (1.41.42). Esimene läänlane finišis oli Üllar Petrovitš (1.52.41) ning esimene naine Viktoria Randalainen Harjumaalt (2.07.10).

Väsinuid, kuid enesega ilmselgelt rahulolevaid lõpetajaid kõikide sõitude peale kokku sai sel korral 180. Lisaks mõnikümmend katkestajat.

Järgmine etapp sõidetakse 7. juulil Vormsil.

* Singel – jalgratturite kõnepruugis kitsas metsarada, kuhu kõrvuti sõitma ei mahu.

Lastesõitude võitjad

700 m
1. Virgo Mitt 2.28 (Pärnumaa)
2. Raul Reesar 2.38 (Läänemaa)
3. Robin Reesar 2.47 (Läänemaa)

1400 m
1. Gregor Siimar 4.31 (Raplamaa)
2. Karel Kängsepp 4.38 (Läänemaa)
3. Lauri Tamm 5.09 (Harjumaa)

Rohkem tulemusi (ka varasemate, Piirsalu ja Ruila etappide omad): www.paralepa.ee