Kalender

Läänemaa XVIII Suvemängud võitis Ridala

Kahjuks ei tuvastatud ütlejat, kes arvas, et peaks tegema plakati „Naabrist parem!“

Enne veel kui  suvemängud ametlikult avati, toimus ujumise teatevõistlus. Kell oli 9. Oodati veel Vormsi praamilt tulijaid! „Vormsi on ka!“ käisid rõõmsad sahinad. Ujujate seas kõlas mitmeid vahvaid kommentaare: „Ma ujusin viimati keskkoolis“, „Sa vaatasid, kuidas ma ujusin? Kuidas mu tehnika muidu oli ka?“ jne….  Kui soojendusringid tehtud, asuti starti. Tegelikult teadsid kõik, et kaks põhifavoriiti on Haapsalu ja Ridala.  Seekord jäi peale Haapsalu. Võitjavõistkonnas ujusid Kaarel Karolin, Karina Simberg, Kristjan Kosk ja Triin Tarv.

Staabis käis samal ajal veel viimaste alade ülesandmine ja nimekirjade ülevaatamine. Omavalitsuste esindajad soovisid ju kõik, et nende osalejad oleks registreeritud.  Usinasti olid ametid kaks vallavanemat: Rein Kruusmaa Ristilt ja Urmas Pau Vormsilt. „Tõelised oma valla kaptenid!“ kõlas kommentaariks. Korraldajatele jäi silma ka kaks noort ettevõtlikku oma valla inistiaatorit, Kadi Martnast ja Raili Vormsist. „Tore, et noortele usaldatakse omavalitsuse võistkonna kokkupanemine ja utsitamine,“ andis hinnangu Spordiliit Läänela peasekretär Madis Sarik. „Võib-olla tasuks sellele mõelda neil omavalitsustel, kel sädet väheks jäi ja esindusvõistkonda välja ei saanud.“

Koguneti avamisele. „Soovin kõikidele osalejatele oma seatud eesmärkide täitmist!“ Selliste sõnadega lõpetas oma tervituse spordirahvale Spordiliit Läänela peasekretär ja suvemängude peakohtunik Madis Sarik. 

Võistluste peasekretär Pille Raudsepp andis veel viimaseid juhtnööre aladeks. Lipu heiskas Vormsi vald.

Paralleelselt läks staadionil käima kergejõustik, jalgpall, tänavakorvpall. Paralepas teateorienteerumine, minitriatlon ja juhtkonnavõistlus.  

Spordirahvast sebis  nii võistlusrajal ja nendest jagus ka pealtvaatajaid.  „Ikka elame omadele kaasa“, ütlesid vormislased. Vormsi valla võistkonda võib korraldajate poolt nimetada ehk kõige kokkuhoidvamaks tiimiks. Nad paistsid silma ka erkpunaste särkidega ja olid kaugelt äratuntavad.  Kokkuhoidvate tiimidena tundusid veel Martna ja Lihula. 

 


Näide Vormsi võistkonna kokkuhoidvast tiimist. Foto Ülle Lass

„Jalgpall ja korvpall on ajagraafikust maas“, muretses võistluste peasekretär Pille Raudsepp. „Peame pendelteatejooksu starti edasi lükkama.“   Õnneks lükkus start vaid 20 minutit.  Stardis oli 9 võistkonda, otsustati teha 2 jooksu. Vahva oli see, et jalkamängult tulnud neiud võtsid oma buutsad jalast ja tõid pendlis Taeblale 3. koha! „Meil veel soe sees,“ kommenteerisid oma head jooksu Taebla jalkaneiud.  Jooksus oli ka pisut traagikat. Jooksu võitis tegelikult ülivõimsalt Haapsalu, kuid juhendile mittevastava vanuselise koosseisu tõttu võistles väljaspool arvestust.  „Haapsalu oli ikka väga võimas. Oleks ta kõik alad kaasa teinud, oleks võita võinud,“ arvas Pille Raudsepp. Pendelteatejooksu võitis Ridala. Väga napilt jäi teiseks Risti.

Parim kergejõustikualade päeva kild tuli päevajuhilt Peeter Kallaselt: „Liina, ära hüppa enam kaugust!“ Selliselt kommenteeris ta oma abikaasa tegemisi. Temale tundus kaugushüppekasti poole vaadates kogu aeg, et jälle tema abikaasa hüppel.

Paralepas samal ajal toimunud pereorienteerumisest võttis osa  4 võistkonda.  „Mul oli naine pikalt metsas kadunud, „ kommenteerid lustakalt oma pere osavõttu Ridala vallast pärit pereisa Taivo.  Võitis perekond Vaalma (Tiina, Grete, Aare) Taebla vallast.

Minitriatlonist osavõtja Margis Seina  arvates oli rada jõukohane kõigile. „Ujumist kui sellist oli küll raske teha madalas vees. Toimunut võis nimetada ehk vees jooksuks,“ kirjeldas naiste arvestuses kolmanda koha saavutanud Margis.  „Rada oli tõesti hea ja nauditav“ .  Minitriatloni üldvõit läks Haapsalule, II-III kohta jagasid Taebla ja Ridala. Naistest võitis Meeli Laos, Lihulast, Egne Lappmaa Taeblast oli teine. Meeste arvestuses võitis Kaivo Lomper (Martna). Ailar Ladva (Haapsalu) oli teine ja Agu Lehemaa (Haapsalu) kolmas.

Juhid võistlesid sel aastal aerutamises. „Pöördel tekkis aerudega väike segadus. Nagu kombeks, hakkad ikka vastupidises suunas otsa ringi keerama,“  komenteeris enda tegemisi aerude taga Kullamaa esindaja Linda Pärnpuu. Linda oli ka naiste arvestuses kindel võitja. Teiseks jättis ta Taebla vallavanema Ülle Ermani ning kolmanda koha saavutas Helen Koppa Ridala Vallavalitsusest.  Meeste võit läks Martnasse, esikoht Sander Jõemaale. Teiseks aerutas ennast Ott Liivlaid Ridalast ja kolmanda koha saavutas Ahti Allik Vormsilt. Juhtkonnavõistluse üldarvestuses oli parim Kullamaa Ridala ja Martna ees. 

Tänavakorvpall ja jalgpall täitis platsid terveks päevaks ilma pikemate vaheaegadeta. 

 


Korvpallis tuli Haapsalu korvpalluritel seekord alla anda Nõva katele. Võidumeeskonnas mängisid Kalle Orumaa, Raiko Orumaa, Argo Orumaa ja Paul Ööbik. Foto Ülle Lass 

Naiste tänavakorvpallis läks võit Lihulasse.  Mängisid Carina Jurs, Elo Voll, Maris Kanter ja Inga Rennit.

Meeste jalgpallis võitis Haapsalu (Vahur Kuusk, Silver Hunt, Argo Miilberg, Anari Mesi, Rünno Maalinn, Rauno Panfilov ja Ken Sinkevicius). Naiste võitu ei osanud kellelegi teisele ennustadagi kui  vaid Taeblale.  Kõvasti andsid vastu aga ka Lihula (II koht) ja Martna (III koht). Taebla võidukas naiskonnas mängisid Ragne Rae, Ulrika Tülp, Raina Turkel, Ly Munskind, Enelin Kängsepp, Merilin Korpe, Anni Neitsov ja Liilia Bagautiinov.

Pealtvaatajaterohkemaks päevakavas kujunes köievedu.  „Meie  võit jäi puuduoleva 50 kg taha,“ kommenteeris napilt  teiseks jäänud Risti võistkonna kapten Rein Kruusmaa.  Võitis Ridala (Kaido Märss, Vallo Kappak, Vahur Kappak, Margus Tänna, Peeter Simson, Rego Suurkask). „Sellist „esimest“ meest köiel, nagu Ridala võistkonnal, igatseks endale iga Eesti kõrgema klassi  köieveomeeskond“,  ütles ala peakohtunik. Kolmandaks jäid Nõva „karud“ .

Ja oligi päev õhtusse jõudnud. Kell 19.30 tuuakse sekretariaadist viimased diplomid – üldarvestuse omad.  Üldvõit Ridalale, teine Taebla ja kolmas Risti. „Kiitus kõigile, kas tahtsid tulla, olla“, olid päevajuhi lõpusõnad. Langetati lipp.

Üldtabelit ja protokolle analüüsides saab iga omavalitsus teha järeldusi ise. Kõige suurem üllatus oli ehk üldtabelit vaadates Haapsalu linna 7 koht.  Päeva jooksul oli kuulda päris mitmeid kordi lohutavat lauset: „Tähtis pole võit, vaid osavõtt!“.

Palju kõneainet andnud teema, mängude toimumise ja formaadi kohta  leiab laiemat käsitlemist Läänemaa spordiaktiivi seminaril oktoobrikuus Tuksis. Samas loositakse järgmiste suvemängude korraldaja. Enamusele kuuldavasti meeldis muudatus, üritus augustisse tuua.

Terve päeva said osalejad kasutada tasuta Haapsalu Veekeskuse teenuseid. Peale lõpetamist võis näha osalejaid-korraldajaid mullivannis päevapingeid maandamas ja muljeid vahetamas.

Oli kindlasti pingeline päev. Osa sportlasi osales mitmel alal, kuid treenitus oli korralik ja kõik pidasid vastu.

Alavõitude karikatel säranud päikest, jagus terveks päevaks ka taevasse!

 

     
Mängude üldjärjestus
     
Koht Vald Punkte
I Ridala 101,5
II Taebla 88
III Risti 85
4. Lihula 78,5
5. Martna 73,5
6. Nõva 73,5
7. Haapsalu 61
8. Vormsi 57,5
9. Kullamaa 44,5
10. Noarootsi 3

Kergejõustiku protokoll

Läänemaa suvemängude tabelid

Üldprotokoll

Pildid (Ülle Lass)

Pildid (Markus Sein)

Muljeid vahendas
Ülle Lass