Kalender

40. Tartu Maratonil suusatati pakasest hoolimata

Juba hommikul kella 9.30 paiku Otepääle suusamaratoni stardipaika jõudes näitas termomeeter 27 külmakraadi ja väike kartus puges hinge, kas on ikka kõik vajalikud ettevalmistused pakase vastu tehtud, kas sai kaasavõetud teip, lisakindad, piisavalt kuuma jõujooki ja geelid termosvöös, kas jätkub vastupidavust pakaselise ilmaga. Kuidas toimivad suusad kogu 63 km ulatuses, kas on libisemine õigesti valitud ja kas suusk ka piisavalt peab?

Mõnus rada ja karge päikesepaisteline ilm tegi 40. Tartu Maratonist suusapeo, mida nautisid tuhanded suusatajad ja pani kahetsema neid, kes loobusid külma ilma kartes. Kuni Harimäeni oli suusa libisemine pakasest tingituna kehvavõitu, aga paranes õhu temperatuuri tõustes, samas pidamine oli hea ja võimaldas tõusudest hästi üles saada. Uskumatult palju kaaselajaid ja ergutajaid TP-des, kes andsid suustajaile emotsionaalset tuge ja olles lõpuajaks planeerinud 4 tundi, siis sain sellega hästi hakkama. Päikese käes oli isegi palav, aga samas laskumistel metsavahele jahutas tekkinud soojuse maha.
Tähelepanelikum pidi olema radade liitumiskohtades ja pilgu kõrvale viskama, kas keegi tuleb tagant suurema hooga, aga erilisi probleeme radade liitumisest ei tekkinud.
Uus tähelepanek, et peale Palu TP-d seekord tempo tõusis tunduvalt ja enamik suusatajaid sõitis tugeva tempoga kuni lõpujooneni, mis tähendab harrastussuusatajate taseme olulist tõusu tänu üle Eesti lisandunud ligi 70-le suusarajale ja lumerikkale talvele.

Meeste riietustelgis riietumine oli tõesti sõna otseses mõttes nagu "silgud pütis" ja paljud vahetasid riideid meeste ja naiste telgi vahel või otse ukse taga ning 15 külmakraadiga pole see nali – olin ise riideid vahetamas kohe ukse kõrval, sest mujal lihtsalt polnud ruumi. Samas olid kõik sõbralikud ja mõistvad ning olemise tegi mõnusaks finišijärgne kuum õlu.

Parima naisena Läänemaalt ületas finišijoone Margis Sein 2284. kohaga ja meestest parimana lõpetas Priit Paabo 325. kohaga. 4610-st suusamaratoni lõpetanuist oli läänlasi 36 suusatajat ja 31 km rajal 13 suusatajat. Kokku osales Läänemaalt 49 suusatajat, mis on peale Eesti omariikluse taastamise järgselt suurim suusatajate arv. 

Läänlaste tulemused maratonil


 
Meenutas
Mati Kallemets