Haapsalus toimusid Läänemaa lahtised kergejõustikuvõistlused

Laupäeval, 16. septembril toimusid Haapsalu staadionil Läänemaa lI lahtised kergejõustikuvõistlused. Läänemaa Kergejõustikuklubi poolt ellu kutsutud staadionivõistlusel võistles 40 sportlast, kümnest klubist või koolist. Kui esimesel võistlusel 2016. aastal oli pakutud alade arv koguni kümme ja osalejaid 75, siis sellel aastal oli võistlusprogrammis kaks jooksu ja kaks heiteala.

Sportlased said end proovile panna 200 meetri ja 400 meetri jooksus, ning kuulitõukes ja kettaheites. 2016. aasta eesmärk, pakkuda võistlejatele just laia alade valikut, vahetati korraldajate poolt sellel aastal välja koguni viie eri vanuseklassi starti toomisega. Ikka selleks, et võistlustel näeks rohkem erinevas vanuses spordinoori.

Kui U14 ja U16 vanusegrupis võiski protokollist leida üsna palju võistlejaid ja paljusid meie oma maakonna võistlejaid, kes kuuluvad ka vabariigi paremikku, siis U18 ja U20 sportlasi oleks võinud rohkem olla. Kuid kes olid, need ka vägagi korraliku tasemega.

Kindlasti aga võistlus õnnestus: Noored kes osalesid, näitasid vaatamata vihmasele ilmale igal alal häid tulemusi, ning täiskasvanute kettaheites ja kuulitõukes olid kohal mitmed Eesti tipud!

Juba päeva esimesel alal, 200 meetri distantsil joosti kiiresti. Tütarlaste U14 esikoha sai korraliku ajaga 28,5 sekundit Maily Märss. Emma-Katharina Hein sai teisena kirja 29,5. Mõlemad noored on Haapsalu KJK-st. U16 tütarlaste jooksu võitis sama klubi esindaja Keity-Liina Kallas ajaga 28,7. Noormeeste U18 kiireim oli Martin Teppan Läänemaa KJK-st, aeg 25,3, U20 noormeestel tema klubikaaslane Ainar-Sten Junker 25,1-ga. Meeste sprindi aga võitis kuulitõukaja Karl Koha, tema ajaks mõõdeti 25,8 sekundit. Ta edestas 0,6 sekundiga veteranide Euroopa meistrivõistluste medalimeest Valeri Zhumadilovit. Hea aja jooksis U16 võitja Sebastian Juhan Liiva, kellele mõõdeti 25,9. Tema treenib Haapsalu Kergejõustikuklubis Poiste U14 grupis said kaksikvõidu Herman Reinmaa ja Ragnar Orgjõe, ajaks neile 35,0. Esimene poiss õpib Lihula Gümnaasiumis, teine Virtsu Koolis. Hõbemedali teenis siin Paul Lomp, kes jooksis 35,4 ja pronksmedali Timmo Kaasik. Temale näitas stopper 36,7. Ka need poisid õpivad ja treenivad Lihula Gümnaasiumis.

400 meetri jooksudes näitas päeva kiiremat aega Martin Teppan. Tema U18 võiduaeg oli 55,4. Hõbeda teenis siin Krismar Liiv. Poiste U16 võitja oli Ken Peit Haapsalu KJK-st ajaga 63,3.  Meestest aga Lauri Tanner 58,7-ga. Tüdrukute U14 võitjaks tuli Sesse Vali ajaga 1.18,0. Sama vanade poiste kiireim oli Paul Lomp 1.17,3. Talle järgnesid Raikko Kanter 1.23,6 ja Ragnar Orgjõe 1.25,1. Neidude U16 esikoha sai Keity Liina Kallas võiduajaks 69,3.

Kuulitõukeringis olid nii noortest, kui täiskasvanutes võistlemas mitmed meie vabariigi parimad.

Meestest võitis Fred Vali (pildil), tulemusega 16.62. Karl Koha sai 15.21 teise ja Janek Lehtpuu 11.18-ga kolmanda koha. Naistest võidutses Kätlin Tõllasson 11.84-ga. Poiste U18 võidutulemuseks oli 14.74 ja selle tõukas 5 kilose kuuliga Kevin Sakson. Teseks tuli 14.17-ga Rait Raju ja kolmandaks Rauno Tapner 11.20-ga. Noormeeste U20 võitja oli Erki Mitman , tulemuseks 14.13. Selles vanuses tõugatakse juba kuue kilost kuuli. Tüdrukute U14 võitjaks tuli Maily Märss 11.31-ga, teise koha sai Eliise Kolõtšev 8.74-ga. Kuuliraskuseks on neile 2 kg. Edasi tõukasid U16 neiud ja noormehed, kuuli raskuseks neil vastavalt kolm ja neli kilogrammi. Mõlemad võistlused olid äärmiselt huvitavad. Keity-Liina Kallas võitis neidude võistluse 8.95-ga, edestades Kristiina Kukke, Läänemaa KJK-st(8.88) seitsme sentimeetriga. Kolmas oli Trinity Õismets 8.26-ga. Tema esindab samuti Läänemaa KJK värve.Poiste U16 võistluse võitis Läänemaa KJK esindajaKaaro Saatmäe 11.98-ga , edestades Sebastian-Juhan Liivat(11.92) kuue sentimeetriga. Mõlemale noorele oli see ka isiklik rekord. Hooaja edetabelis tõusevad nad vastavalt 20 ja 21-ks. Kolmas oli Ken Peit, kes tõukas 10.05. Nooremate poiste, U14 võidumees oli 10.35-ga Virtsu poiss Robert Idvani. Järgnesid Lihula poisid Herman Reinmaa ja Ken-Indrek Klimpuš. Tulemused 8.41 ja 7.25

Kettaheites näitas Eesti parim naiskettaheitja Kätlin Tõllasson üle viiekümne meetrist kettakaart. Esikoht tuli tulemusega 50.31. Meeste esikolmik oli Fred Vali 43.85, Karl Koha 42.89 ja Joonas Hansen 32.77. Noormeeste U18 arvestuses võidutses 1,5 kilose kettaga Kevin Sakson tulemuseks 48.19 ja U20 vanusegrupis 1,75 kilose kettaga Erki Mitman, tulemuseks  46.59. Siin oli teine Ainar-Sten Junker 29.34-ga. Väga hea võistluse tegid U16 vanusegrupi tütarlapsed. Trinity Õismets heitis uueks isiklikuks rekordiks 0,75 kg kettaga 29.52 ja Keity-Liina Kallas 26.06. Trinity tõuseb oma tulemusega hooaja edetabelis 15 reale. U14 vanusegrupis võitis  Maily Märss 24.18-ga. Noormeeste U16 esiduo moodustasid  Kaaro Saatmäe ja Mart Mikiveer. Tulemused vastavalt 37.36 ja 24.16. Võistles ka individuaalvõistleja Egert Jõesaar. Tema heitis 1,5 kilost ketast 42.91.

Suur tänu kõigile võistluse toetajatele: Haapsalu Linn, Spordiliit Läänela, Taebla Auto, Eesti Kergejõustiku Liit, Haapsalu Linna Spordibaasid, Läänemaa Kergejõustikuklubi, DARI OÜ, L&L AS, Lihula TÜ COOP, Ülle Lass, Väino Munskind, Alar Källe, Enn Kerge, Aivo Paljasmaa, Martin Vänt, Heigo Hein.