Eestimaa 14 Suvemängud kujunesid Läänemaale edukaks

Möödunud nädalavahetusel, 10-12.juulini toimusid Kuressaares järjekorras juba 14 Eestimaa Suvemängud. Iga nelja aasta tagant korraldatav Eestimaa üks spordi suurüritustest toimus esmakordselt Maanoorte Spordimängude nime all 1959 aastal Pärnus. Nagu 56 aastat tagasi 3195 sportlasega spordipidu algas, nii oli ka Kuressaares enam kui 20 spordialal võistlemas 3500 sportlast kõigist Eestimaa 15 maakonnast. Lisaks olid Suvemängudega seotud üle 500 treeneri-kohtuniku-sporditegelase. Kokku vallutas suvise Saaremaa pea 4500 spordiinimest, nii Eestist, kui ka välisriikidest.
Sellest suurest spordipeost võttis osa ka Läänemaa 92 liikmeline delegatsioon ja olgu kohe mainitud, et oma kodumaakonda esindati väärikalt.

Kolm võistkondlikku esikohta.

Läänemaa sportlastele kuulusid Spordimängudel lausa kolm võistkondlikku esikohta. Petanki esindus, koosseisus Mare Kingisepp, Silver Kingisepp, Aivar Sein alistasid finaalis 13-5 Saaremaa I võistkonna ja tulid ülekaalukalt Suvemängudel esikohale. Ratsutamise takistussõidus saavutasid võistkondliku esikoha Lily Marlen, Malin Kisant, Riho Viik, Andres Udeküll. Kõige meeldivama üllatuse sepistas aga Läänemaa noormeeste jalgpalliesindus. Haapsalu, Risti, Lihula ja Palivere poistest koosnev koondvõistkond alistas jalgpalliturniiril ühe tugeva võistkonna teise järel ja tuli Suvemängude võitjaks. Võistkonnas mängisid treener Aavo Tomingase juhendamisel: Karl Mäger, Rivo Oosim, Jako Kariste, Morten Saar, Erki Pajula, Kristo Enn, Artur Matto, Karel Saarkopli, Karmo Einmann.
Väga lähedal olid võistkondlikult kolme parema hulka jõudmisle ka kergejõustiku koondesindus, kes sai kõrge viienda koha, Sellesse panustasid kõik kergejõustiklased oma heade tulemustega. Lisaks veel õhkrelvadest laskmise võistkond, kes oli samuti viies. Suurepäraselt esines Läänemaa tütarlaste jalgpallivõistkond, kes saavutas neljanda koha.

Kergejõustikust 15 medalit

IMG_8776

Kristo Simulask oli Kuressaares kõige rohkem individuaalseid medaleid võitnud sportlane. Foto Ülle Lass

gal päeval oli põhjust pilgud heita Kuressaare Linnastaadionile, sest seal toimusid Suvemängude kergejõutsikuvõistlused. Läänemaa kergejõustiklased saavutasid sealt taas kamaluga kõrgeid kohti. Läänemaale võideti 15 kergejõustikumedalit. Ja seda nii naiste, meeste, noorte, kui veteranide arvestuses. Medal Suvemängude kõige rohkemaarvulisemalt spordialalt, väärib kindlasti ära märkimist.
Kergejõustikualadelt tuli kaks esikohta. Madli Rahuvarm võtis tüdrukute kuulitõuke tulemusega 13.34 ja Erki Mitman  poiste kettaheite tulemusega 46.62. Meeste kuulitõukes sai teise koha Fred Vali 16.51, naiste kõrgushüppes oli kolmas Kadri Kaljuvere 1.50-ga. Tütarlaste kõrgushüppes sai III koha Anna-Maria Vjazemski 1.60-ga, Madli Rahuvarm tüdrukute kettaheites II koha 36.61-ga. Noormeestest võitis Erki Mitman kuulitõukes II koha 14.62-ga. Kristo Simulask võitis kolm medalit, kaugushüppes II koha 6.27-ga, kõrgushüppes II koha 1.90-ga ja 100 meetri jooksus III koha 11.59-ga.
Meie noortele ei jäänud sugugi alla ka veteran-kergejõustiklased. Ly Märss naisvetreanid I grupis võitis kolmandad kohad kaugushüppes ja 1500 m jooksus. Tuelmused vastavalt 4.12 ja 6.31.01. Kaja Ladva sai pronksi naisveteranid II grupis 4.12-ga. Meesveteranidele tuli kaks medalit I grupis Marko Ulla kaugushüppes 5.63 ja Agu Lehemaa II grupis 3000 meetri jooksus ajaga 10.39.86

Ka omavalitsused teenisid punkte.

Eraldi peeti arvestust ka omavalitsustele. Nii said ka meie omavalitsused oma tegemiste eest punkte. Haapsalu linn näiteks sai oma kõige kõrgema punktisaagi kergejõustikus ja oli sellega neljanda koha vääriline. kergejõustikust teenisid enim punkte ka Noarootsi ja Nõva vald, Lääne-Nigulale kuulus üheksas koht petankis. Kullamaa vald teenis enim punkte orienteerumises, Lihula vald jalgrattakrossis.

Läänemaa oli tubli, kuid saab olla veel tublim.

Läänemaa saavutas alla 20 000 elanikuga maakondade grupis 7 koha, kogudes kokku 348 punkti.  Meie grupi parim maakond oli võistluse korraldaja Saaremaa. Üle 20 000 elanikuga maakondadest oli taas parim Tartu. Ka valdadest oli parim Tart Vald. Väikestest, alla 2000 elanikuga valdadest oli aga kõige tublim Mäetaguse.
Kõik, kes Läänemaad esindasid, tegid seda väga hästi. Suur tänu kõigile. Oli palju väga häid tulemusi ja ka üllatusvõitjaid, mis ainult rõõmustab. Ka Läänemaa Spordiliit Läänela peasekretär Ülle Lass oli osalejatega rahul ja tänas kõiki kaasaaitajaid.
Läänemaa esines tublilt, kuid kindlasti saame oma tublidust veel rohkem tõsta noorte, spordiinimeste ja omavalitsuste suurema panusega sporti.